REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykrywać usterki pojazdów zabytkowych?

Usterki pojazdów zabytkowych. Fot. Fotolia
Usterki pojazdów zabytkowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stare pojazdy, nie wyposażone w komputery, nie miały prawie żadnych możliwości „informowania” kierowcy lub mechanika o zaistniałych usterkach, dlatego wiele z nich można wykryć jedynie przez oględziny i osłuchanie podejrzanych podzespołów. O istnieniu innych informują pomiary, wykonywane zwykle prymitywnymi przyrządami.

Do wykrywania usterek instalacji elektrycznej służy zazwyczaj zwykły miernik uniwersalny wyposażony w omomierz i woltomierz, a bardzo często w jego zastępstwie jedynie zwykły próbnik żarówkowy. Większość awarii prądnicy i rozrusznika można wykryć jedynie na specjalnych stanowiskach w warsztatach elektromechanicznych.

REKLAMA

Usterki silnika mają swoje charakterystyczne objawy, ułatwiające ich rozpoznanie. Ocenę przeprowadza się głownie słuchowo, przez wsłuchanie się w pracę silnika na wolnych i wysokich obrotach. Osłuchiwanie silników i bloków napędowych przeprowadzano dawniej nawet przy pomocy stetoskopów lekarskich. Rozpoznanie usterki wymagało od mechanika – diagnosty dużego doświadczenia i nie zawsze okazywało się trafne.

Zobacz także: Jak uzupełnić płyn w układzie chłodzenia po jego wygotowaniu?

REKLAMA

Niektóre usterki silnika można wykryć przez ocenę wyglądu spalin. Inne - na podstawie wyglądu osadów na filtrze oleju i w oleju, po zwróceniu uwagi na obecność w nim cząstek metalu. Jeżeli cząstki te nie reagują na magnes, najprawdopodobniej pochodzą z panewek. Reagujące na magnes mogą pochodzić albo z łożysk, albo z pierścieni tłokowych.

Wielkość zużycia cylindrów i pierścieni oraz szczelność gniazd zaworowych można ocenić przy pomocy specjalnego ciśnieniomierza piszącego, który na czas pomiaru osadza się w gniazdach świec kolejnych cylindrów. Pomiar ten informuje jedynie o ciśnieniu w cylindrze, natomiast nie wskazuje na przyczynę jego obniżenia się. O nieszczelnościach pierścieni tłokowych można przekonać się, wlewając przez gniazdo świecy do cylindra kilku do kilkunastu mililitrów gęstego oleju silnikowego. Jeżeli po tym zabiegu ciśnienie znacząco wzrośnie, będzie to świadectwem na zużycie gładzi cylindra i pierścieni. Jeżeli wzrost będzie nieznaczny lub żaden – usterka leży po stronie nieszczelnych gniazd zaworowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dlaczego silnik zgasł podczas jazdy i nie daje się uruchomić?

Nieszczelność uszczelki pod głowicą silnika można wykryć po pojawianiu się sporych baniek gazów w płynie chłodzącym lub po jego ubytkach bez widocznych zewnętrznych wycieków, o których istnieniu można się przekonać, rozkładając pod silnikiem stare gazety. Przedostający się do oleju płyn chłodzący powoduje czasem powstawanie emulsji wodno-olejowej, która osadza się pod korkiem wlewu oleju w postaci jasnobrązowego lub jasnobrunatnego „masła”. Nie dotyczy to wszystkich olejów i wszystkich silników, więc brak „masła” przy ubytkach cieczy chłodzącej nie musi dowodzić, że nie przedostaje się ona do oleju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA