REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak eliminować zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych?

Jakubowski Ryszard
Zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych to często spotykana usterka. Fot. Fotolia
Zakłócenia elektromagnetyczne w pojazdach zabytkowych to często spotykana usterka. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele zabytkowych pojazdów pochodzi z czasów, kiedy nie przywiązywano większej uwagi do jakości odbioru programu radiowego, wychodząc z założenia, że słuchacz powinien być zadowolony, iż w ogóle coś słyszy z głośnika.

REKLAMA

Stare samochodowe odbiorniki radiowe miały co prawda filtry przeciwzakłóceniowe w obwodach zasilania, eliminujące szumy i trzaski pochodzące z pokładowej instalacji elektrycznej, ale było to o wiele za mało dla poprawnego odbioru audycji radiowych. Większość zakłóceń elektromagnetycznych, generowanych przez samochód, przedostaje się do odbiornika radiowego z anteny. Źródłem tych zakłóceń jest niemal wyłącznie osprzęt silnika, z czego najwięcej generuje ich układ zapłonowy, zaś na drugim miejscu znajduje się prądnica.

REKLAMA

Eliminacja zakłóceń radiowych pochodzących z układu zapłonowego sprowadza się w pierwszej kolejności do wymiany końcówek przewodów zapłonowych (tzw. fajek) na nowe, z zamontowanymi fabrycznie rezystorami przeciwzakłóceniowymi, o ile nie ma ich w starych końcówkach. Można to łatwo sprawdzić, mierząc rezystancję każdej z końcówek. Powinna wynosić kilka do kilkunastu kiloomów (zwykle 5 do 10). Jeżeli jest inna, (dużo mniejsza lub większa) końcówkę należy wymienić na sprawną.

Zobacz także: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie silnika

REKLAMA

Czasem stosowano zamiast rezystorów przeciwzakłóceniowych specjalne przewody zapłonowe, o rezystancji wewnętrznej kilkanaście kiloomów na każdy metr. Dlatego pomiar najlepiej przeprowadzić pomiędzy metalowym wyprowadzeniem w końcówce przewodu zapłonowego, nakładanym na świecę zapłonową, a końcem przewodu, tkwiącym w kopułce aparaty zapłonowego, po jego wyjęciu z gniazda. Gdy jest znacznie mniejsza od 5 kiloomów lub większa od 20 kiloomów, należy poszukać przyczyny i ją usunąć. Należy także sprawdzić rezystancję „palca” rozdzielacza zapłonu, jeżeli znajduje się w nim lub powinien znajdować rezystor przeciwzakłóceniowy. Jego rezystancja wynosi najczęściej kilka kiloomów.

Kolejnym krokiem jest dodanie kondensatora przeciwzakłóceniowego tuż przy cewce zapłonowej po stronie PRZECIWNEJ, niż wyprowadzenie do przerywacza zapłonu. Może to być taki sam kondensator, jak stosowany w układzie zapłonowym lub zwykły, radiotechniczny, o pojemności zbliżonej do 0,1 - 0,3 mikrofarada i napięciu pracy co najmniej 63 V.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jakie są przyczyny „ściągania” pojazdu w jedną stronę podczas jazdy?

Aby wyeliminować zakłócenia, pochodzące z iskrzących szczotek prądnicy, należy zlikwidować przyczynę ich iskrzenia, czyli oczyścić albo nawet przetoczyć i wypolerować komutator. Można dodatkowo dodatnią szczotkę połączyć z ujemną takim samym kondensatorem, jak zastosowany do eliminacji zakłóceń układu zapłonowego, choć najlepszym byłby typowy kondensator przeciwzakłóceniowy do prądnic, tzw, przelotowy.

Usunięcie zakłóceń radiowych, pochodzących z alternatora, jest bardzo trudne i wymaga pewnej wiedzy elektronicznej. Nie wolno samodzielnie podłączać do jego szczotek lub regulatora jakichkolwiek rezystorów lub kondensatorów!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA