REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odkryć wycieki paliwa, olejów i innych płynów eksploatacyjnych i odnaleźć ich przyczyny?

Jakubowski Ryszard
Jak odkryć wycieki? Fot. Fotolia
Jak odkryć wycieki? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istnieje prosty i bardzo skuteczny sposób na stwierdzenie wycieków różnych płynów z urządzeń samochodowych i wstępne zlokalizowanie miejsca ich powstawania. Jest nim ustawienie samochodu na rozłożonych na podłodze lub jezdni arkuszach papieru, w ostateczności na starych gazetach.

REKLAMA

Papier pod samochodem należy odpowiednio obciążyć, aby nie został przesunięty lub usunięty przez przypadkowy podmuch wiatru albo np. przez bawiące się pod autem zwierzę. Po kilku, a jeszcze lepiej – po kilkunastu godzinach na podłożonych papierach będą widoczne wszystkie wycieki, na dodatek będzie łatwo odróżnić wycieki oleju z silnika i bloku napędowego od wycieków płynu z chłodnicy i płyny hamulcowego oraz – płynu z układu spryskiwaczy szyb, a także paliwa z nieszczelnych przewodów i uszkodzonego zbiornika. Po rozmieszczeniu plam będzie można bez najmniejszego problemu zlokalizować każdy z wycieków, łatwo odnaleźć i stwierdzić jego przyczynę.

REKLAMA

W podobny sposób można zbadać wycieki, pojawiające się okresowo, np tylko podczas pracy silnika albo przy silnym wciśnięciu pedału hamulca lub sprzęgła, jeżeli jest ono sterowane za pośrednictwem układu hydraulicznego. Przy poszukiwaniu wycieków z pracującego silnika należy papiery pod samochodem ułożyć tak, aby zostały odpowiednio obciążone przez jego koła. To nie wystarczy, trzeba jeszcze bardzo starannie obciążyć krawędź papieru po stronie wentylatora chłodnicy, aby wytworzony przez niego silny strumień powietrza go nie podarł lub nie przemieścił w inne miejsce.

Zobacz także: Jak oczyścić gaźnik?

Najtrudniejsze do zlokalizowania są wycieki, w których płyn nie ścieka bezpośrednio pionowo na podłożone papiery w wyniku grawitacji, ale spływa po innych przedmiotach, np. po ściankach komory silnika lub zbiornika paliwa, albo po korpusie silnika. W takim przypadku, po znalezieniu miejsca, z którego płyn kapie swobodnie, prześledzić jego drogę, zwykle dostatecznie dobrze widoczną na powierzchniach, po których spływa, aż do miejsca jego wypływania. Gdyby odszukanie takiego miejsca było trudne, można posłużyć się zwykłą szkolną kredą, nacierając nią podejrzane miejsca po wcześniejszym ich oczyszczeniu i osuszeniu. Ciemny płyn wnikając między drobinki białej kredy bardzo wyraźnie wskaże miejsce, z którego wypływa.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej niebezpieczne są wycieki paliwa i ich przyczyn należy szukać aż do skutku. Podobnie ważne jest znalezienie miejsc wycieku płynu hamulcowego, Czasem, jeżeli wyciek jest wynikiem skorodowania lub przetarcia się albo mikropęknięcia przewodu hamulcowego, jest to bardzo trudne nawet przy zastosowaniu sposobu z kredą. Wówczas trzeba skorzystać z pomocy innej osoby, która będzie naciskała silnie pedał hamulca co najmniej przez dłuższą chwilę. W uszkodzonym miejscu powinna się pojawić co najmniej jedna jego kropla, która po chwili rozpłynie się wśród zanieczyszczeń zewnętrznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA