| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Historia motoryzacji > Krótka historia klimatyzacji samochodowej

Krótka historia klimatyzacji samochodowej

Klimatyzację samochodową zastosowano po raz pierwszy na rynku amerykańskim jeszcze przed Drugą Wojną Światową. A jak się rozpowszechniła?

Początki układu klimatyzacji samochodowej sięgają lat 30. XX wieku. Już wtedy rozwój motoryzacji amerykańskiej był na tyle duży, że producenci zastanawiali się nad różnymi sposobami podniesienia komfortu pasażerów. Początkowo klimatyzację samochodową w bardzo prymitywnej formie, bez możliwości regulacji temperatury chłodzenia oferowali jako wyposażenie opcjonalne do samochodów wyposażonych w silnik o odpowiednio dużej mocy.

Ale już w latach pięćdziesiątych układ klimatyzacji samochodowej jako wyposażenie standardowe trafił do samochodu Chrysler Imperial Airtemp. Urządzenie zyskało dużą popularność wśród kierowców i już dziesięć lat później w klimatyzację było standardowo wyposażonych około 50% samochodów oferowanych na amerykańskim rynku.

Zobacz też: Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?

O takich luksusach pogrążeni w wojnie, a potem zajęci odbudową gospodarek Europejczycy mogli co najwyżej pomarzyć. W efekcie dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia w ofercie pojawiło się sporo modeli standardowo wyposażonych w układ klimatyzacji. Obecnie na rynku europejskim około 80% modeli jest standardowo wyposażonych w tzw. schładzacz powietrza.

Źródło:na podstawie materiałów prasowych Motoricus

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »