| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Historia motoryzacji > Krótka historia klimatyzacji samochodowej

Krótka historia klimatyzacji samochodowej

Klimatyzację samochodową zastosowano po raz pierwszy na rynku amerykańskim jeszcze przed Drugą Wojną Światową. A jak się rozpowszechniła?

Początki układu klimatyzacji samochodowej sięgają lat 30. XX wieku. Już wtedy rozwój motoryzacji amerykańskiej był na tyle duży, że producenci zastanawiali się nad różnymi sposobami podniesienia komfortu pasażerów. Początkowo klimatyzację samochodową w bardzo prymitywnej formie, bez możliwości regulacji temperatury chłodzenia oferowali jako wyposażenie opcjonalne do samochodów wyposażonych w silnik o odpowiednio dużej mocy.

Ale już w latach pięćdziesiątych układ klimatyzacji samochodowej jako wyposażenie standardowe trafił do samochodu Chrysler Imperial Airtemp. Urządzenie zyskało dużą popularność wśród kierowców i już dziesięć lat później w klimatyzację było standardowo wyposażonych około 50% samochodów oferowanych na amerykańskim rynku.

Zobacz też: Ile powinna wynosić temperatura w pojeździe podczas jazdy?

O takich luksusach pogrążeni w wojnie, a potem zajęci odbudową gospodarek Europejczycy mogli co najwyżej pomarzyć. W efekcie dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia w ofercie pojawiło się sporo modeli standardowo wyposażonych w układ klimatyzacji. Obecnie na rynku europejskim około 80% modeli jest standardowo wyposażonych w tzw. schładzacz powietrza.

Źródło:na podstawie materiałów prasowych Motoricus

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK