| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Formalności > Czy można amortyzować samochód zabytkowy?

Czy można amortyzować samochód zabytkowy?

Prowadzę działalność m.in. w zakresie wypożyczania samochodów z kierowcą na różnego rodzaju imprezy (śluby, chrzty, jubileusze itp.). Zamierzam kupić i wykorzystywać przez okres dłuży niż rok na potrzeby tej działalności samochód zabytkowy (wpisany do rejestru zabytków) wyprodukowany na początku lat 30. XX wieku (kompletny i zdatny do użytku). Czy mogę taki samochód uznać za środek trwały i go amortyzować?

Tak, zakupiony na potrzeby prowadzonej działalności samochód zabytkowy może Pan zaliczyć do środków trwałych i go amortyzować.

Nabyty przez Pana samochód zabytkowy spełnia wszystkie wymagane przez przepisy updof warunki do uznania go za środek trwały. Pana wątpliwości, co do możliwości amortyzacji samochodu zabytkowego, z całą pewnością wynikają z brzmienia art. 22c pkt 3 updof. Na jego podstawie amortyzacji nie podlegają dzieła sztuki i eksponaty muzealne. Przepisy updof nie definiują jednak pojęć „dzieło sztuki", czy „eksponat muzealny". Brak również definicji tych pojęć w innych aktach prawnych. Wobec braku ustawowej definicji należy się oprzeć na potocznym znaczeniu tych pojęć.

Zobacz też: Jak zarejestrować auto zabytkowe kupione za granicą?

W rozumieniu słownikowym „dzieło sztuki" oznacza obraz, rzeźbę itp. mające wartość artystyczną (źródło: www.sjp.pwn.pl). Samochód zabytkowy z całą pewnością nie jest dziełem sztuki. Z kolei „eksponat" oznacza przedmiot wystawiony do oglądania w muzeum lub na wystawie (źródło: www.sjp.pwn.pl). Zatem ekspona­tem muzealnym w potocznym znaczeniu jest przedmiot znajdujący się w zasobach muzealnych i stanowiący element ekspozycji muzeum. Z pytania nie wynika, żeby samochód, który zamierza Pan nabyć, znajdował się w zbiorach muzeum. Nie jest zatem eksponatem muzealnym.

Zobacz też: Formalności przy zakupie auta zabytkowego

W związku z tym, samochód zabytkowy, który zamierza Pan nabyć na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, może Pan uznać za środek trwały i go amortyzować. Prawidłowość takiego postępowania po­twierdzają również organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warsza­wie z 14 września 2009 r., sygn. IPPB1/415-520/09-2/AM).

PODSTAWA PRAWNA: art. 22a ust. 1, art. 22c pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik samorządowy, wieloletni pracownik administracji rządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK