REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak umyć stare, zapuszczone elementy silnika, skrzyni biegów itp.

Jakubowski Ryszard
Czyszczenie zabytkowego pojazdu nie jest łatwe, fot. Fotolia
Czyszczenie zabytkowego pojazdu nie jest łatwe, fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabytkowy pojazd ma swój urok nie tylko dzięki wyglądowi zewnętrznemu, ale także wtedy, kiedy można się pochwalić czystym, dobrze utrzymanym silnikiem, znajdującym się wewnątrz równie czystej komory silnika.

Przywrócenie pierwotnego wyglądu silnikowi i jego osprzętowi, zwłaszcza gdy poprzedni użytkownicy nie przejawiali o nie specjalnej troski, jest bardzo trudne i czasochłonne. Najlepiej przeprowadzić je poza karoserią, co ułatwi zarówno dostęp do różnych zakamarków silnika i jego komory, jak i pozwoli na lepsze spłukanie i osuszenie mytych elementów.

REKLAMA

Zobacz też: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

REKLAMA

Pierwszą czynnością jest zmiękczenie starych, zaschniętych osadów, złożonych ze smarów, pomieszanych z kurzem, błotem i innymi zanieczyszczeniami, których nie udało się usunąć przy pomocy ręcznej szczotki drucianej. Korzystanie ze specjalnych preparatów o doskonałych właściwościach penetrujących jest zbyt kosztowne, zwłaszcza gdy chodzi o umycie dużego i bardzo zaniedbanego silnika.

Z powodzeniem można zastosować zwykły olej napędowy lub tańszy od niego i praktycznie niczym nie różniący się olej opałowy. Spryskuje się nim starannie, choć niezbyt obficie myty przedmiot i pozostawia na co najmniej 24 godziny, najlepiej w ciepłym miejscu. Można do tego użyć zwykłego ręcznego spryskiwacza, np. po płynie do mycia szyb. W tym czasie olej wniknie w różne szczeliny i pod warstwę brudu, zmiękczając go. Następnie należy powtórzyć zabieg spryskania, zwracając uwagę, aby użyty olej nie ściekał z mytego przedmiotu.

Dla uniknięcia zanieczyszczenia podłogi garażu lub miejsca, gdzie będzie przeprowadzane mycie, warto je okryć kilkoma warstwami tektury z kartonów po sprzęcie gospodarstwa domowego lub w ostateczności kilkoma warstwami gazet i innych papierów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po kilku dniach można przystąpić do mechanicznego usuwania zanieczyszczeń. Najlepiej nadaje się do tego pędzel o sztywnym włosiu, zwilżany dość obficie płynem, który użyto do zmiękczenia brudu.

Zobacz też: Jak umyć silnik?

REKLAMA

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest umycie silnika od razu strumieniem gorącej wody z dodatkiem silnego detergentu z myjki wysokociśnieniowej typu Kärcher. Trzeba w takim przypadku zadbać o to, aby woda nie dostała się do wnętrza silnika, zasłaniając starannie wszystkie wiodące do niego otwory szmatami i grubą mocną folią, np. kawałkami folii malarskiej itp.

Takie mycie nie przywróci dawnego wyglądu czyszczonym przedmiotom. Zawsze pozostaną na nich plamy w miejscach, gdzie olej wniknął mikropęknięciami w strukturę metalu. Usunąć go można w zasadzie tylko w płuczce ultradźwiękowej, a nie zawsze można znaleźć zakład usługowy dysponujący tym sprzętem o odpowiednich gabarytach.

Praktykowane czasem mycie w roztworze sody kaustycznej jest bardzo niebezpieczne z uwagi na żrący charakter takiej kąpieli i możliwość zniszczenia w niej elementó, wykonanych ze stopów lekkich. Bezpieczniejsze, ale też nie w pełni bezpieczne, jest stosowanie zwykłych żeli do mycia domowych urządzeń sanitarnych. W sprzedazy dostępne są także bardzo skuteczne, choć dość drogie preparaty myjące, np. stosowany do mycia gaźników „Carburetor cleaner”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA