| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Eksploatacja > Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

Jak zmniejszyć lub zlikwidować poślizg paska klinowego?

Pasek klinowy w silniku samochodowym służy do napędzania kilku urządzeń, stanowiących jego osprzęt, takich jak pompa wodna, wentylator chłodnicy i prądnica lub alternator.

Pasek zbyt luźny lub długo używany ma tendencję do ślizganie się po kółkach pasowych, co może prowadzić do pogorszenia chłodzenia silnika, a prawie zawsze owocuje niepełnym ładowaniem akumulatora lub brakiem ładowania przy włączonych wszystkich odbiornikach prądu. Dlatego należy zawsze dbać o to, aby było on należycie naciągnięty. Regulację tego parametru przeprowadza się najczęściej przez odpowiednie odchylanie prądnicy lub alternatora po zluzowaniu śrub mocujących to urządzenie. Można sobie przy tym pomóc, z zachowaniem ostrożności, niewielką dźwignią, np małą łyżką dom opon, wkładając ją pomiędzy korpus silnika i obudowę urządzenia.

Prawidłowy naciąg paska poznaje się po tym, iż po bardzo silnym naciśnięciu JEDNYM PALCEM w środku jego najdłuższego wolnego odcinka, na jego zewnętrzny bok można uzyskać ugięcie rzędu 10 do 15 mm. Pasek zbyt silnie naciągnięty zużywa się szybko i może pęknąć w każdej chwili, ale także znacznie przyspiesza zużycie łożysk w urządzeniach, które są za jego pomocą napędzane.

Zobacz także: Jak odblokować hamulce tarczowy i bębnowy?

W przypadku stwierdzenia poślizgu paska, gdy zakres regulacji osiągnął maksimum i nie można go bardziej naciągnąć, można doraźnie ratować sytuację, nacierając go podczas pracy, z zachowaniem daleko idącej ostrożności i bez większego docisku, kawałkiem kalafonii balsamicznej, lub sypiąc sproszkowaną kalafonię pod niego w najniżej położonym kółku pasowym. Zabieg ten, pomimo iż pozwala na wydłużenie pracy paska klinowego za każdym razem o kilkadziesiąt minut do 2-3 godzin, zwiększa hałaśliwość pracy silnika, objawiającą się nienaturalnym, głośnym, lekko modulowanym piskiem, który ustępuje prawie zupełnie po kilku, a najpóźniej po kilkunastu minutach.

Kalafonia powoduje dość znaczne zwiększenie współczynnika tarcia pomiędzy gumą paska a metalem kółek pasowych, jest przy tym całkowicie dla nich i dla paska obojętna. Podczas nacierania i potem w czasie pracy, topi się pod wpływem ciepła i wnika częściowo w mikropory paska i kółek, wypełniając je, dzięki czemu wydłuża się okres, zanim pasek zacznie się ponownie ślizgać. Opisany zabieg pozwala na kontynuowanie eksploatacji pojazdu do czasu wymiany zużytego paska na nowy. W skrajnych przypadkach może to nastąpić nawet po kilku dniach, po przejechaniu nawet 1000 km.

Zobacz także: Jak kupić używane auto? – sprawdzenie karoserii

Nie wolno nadużywać kalafonii, Jej nadmiar w formie okruchów może przedostać się do wnętrza alternatora lub prądnicy oraz do innych urządzeń, zakłócając ich pracę. Kalafonię można łatwo usunąć przy pomocy alkoholu, np. denaturatu, w którym się doskonale rozpuszcza.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK