| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu?

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu?

Nasza spółka chce zawrzeć z członkiem zarządu umowę odpłatnego korzystania z samochodu służ­bowego do celów prywatnych. Czy należy opodatkować tę usługę stawką VAT 23%?

Jak opodatkować usługę odpłatnego oddania samochodu do korzystania przez członka zarządu

Umowa o odpłatne świadczenie usług polegających na udostępnieniu członkowi zarządu samochodu do używania podlega opodatkowaniu VAT. Jest to po prostu usługa najmu samochodu. Nie ma tu znaczenia fakt, że samochód ten jest wynajmowany członkowi zarządu do jego celów prywatnych (te okoliczności miałyby znaczenie w przypadku, gdyby usługa była nieodpłatna). W związku z wykonywaniem tego rodzaju usługi wo­bec osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, nie macie Państwo obowiązku wystawiania faktury, chyba że nabywca usługi takiej faktury zażąda (art. 106b ust. 1 i 3 ustawy o VAT).

Zobacz też: Kiedy wspólność majątkowa wyklucza prawo do jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Usługa ta podlega opodatkowaniu stawką 23%. Dodajmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 kwiet­nia 2014 r. w przypadku pojazdów samochodowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) obowiązuje ograniczenie odliczenia VAT naliczonego do 50% (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Ogranicze­nie to nie obowiązuje w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że zawieranie odpłatnych umów najmu samochodów z pracownikami (w tym przypadku z członkiem zarządu) nie oznacza automatycznie, że samochody te są wykorzystywane do działalności gospo­darczej (polegającej na wynajmie samochodów), dzięki czemu podatnik zyskuje prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami. Zdaniem organów podatkowych, warunkiem jest, aby stosowane ceny najmu były cenami rynkowymi. Dopiero wtedy można twierdzić, że samochody te są wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (wynajmującego czy oddającego samochód w odpłatne używanie). W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi" Ministerstwo Finansów stwierdziło bowiem, że:

Nie można natomiast obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej przykładowo w następujących przypadkach:

- zostaną zawarte umowy z pracownikami na wynajęcie pojazdów dla celów używania ich prywatnie, w sytuacji gdy wynajem nie stanowi podstawowej działalności przedsiębiorstwa a ceny wynajmu nie są cenami rynkowymi, co łącznie może wskazywać na próbę obejścia przepisów implementujących decyzję derogacyjną. Przy określaniu ceny (opłaty) za wynajem należy brać pod uwagę postanowienia wynikające z art. 32 usta­wy o VAT regulującego kwestię określania podstawy opodatkowania w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a usługodawcą. Zatem cena za wynajem musi stanowić realne wynagrodzenie (rzeczywistą równo­wartość) za świadczenie tego typu usług dostępne na rynku. Fakt, że korzystanie przez pracownika do celów prywatnych z samochodu pracodawcy uznawane jest za dochód dla pracownika nie oznacza, że warunek opłaty zostaje spełniony. Również to, że pracownik wykonuje pracę na rzecz przedsiębiorstwa nie może zostać uznane za domniemaną płatność dokonaną przez pracownika za używanie samochodu; (...)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 106b ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »