| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Czy ograniczenie w odliczaniu 50% VAT dotyczy najmu miejsc parkingowych dla klientów

Miejsca parkingowe wynajmowane przez firmę swoim pracownikom lub klientom podlegają odmiennym sposobom odliczania podatku VAT. Jak odczytywać należy nowe przepisy podatkowe?

Odliczanie podatku VAT od wynajmowanych miejsc parkingowych

Firma wykorzystuje samochody do celów „mieszanych" oraz wyłącznie do działalności. Wynajmuje­my miejsca parkingowe na terenie biurowca dla własnych samochodów oraz dla naszych klientów. Na każde miejsce otrzymujemy osobną fakturę. Jak w tej sytuacji odliczać VAT? Czy 50% odliczamy tylko od miejsc służbowych, a od pozostałych miejsc możemy odliczyć 100%? Czy od wszystkich po­winniśmy odliczyć 50%?

Z faktur za wynajem miejsc parkingowych dla klientów podatek może być odliczany w całości. Natomiast wysokość odliczenia z faktur dokumentujących wynajmowanie przez Państwa służbowych miejsc parkingowych zależy od tego, czy są one przyporządkowane do konkretnych samochodów.

Zobacz też: Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samocho­dowymi ograniczona jest do 50%, gdy samochód jest wykorzystany do celów „mieszanych" (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy to ograniczenie, określa art. 86a ust. 2 ustawy o VAT.

Wydatki związane z pojazdami samochodowymi, których dotyczy ograniczenie kwoty podatku nali­czonego do 50%

  1. wydatki dotyczące nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich czę­ści składowych;
  2. wydatki dotyczące używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
  3. wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Do usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów należy zaliczyć m.in. usługi związa­ne z ich parkowaniem, np. usługi wynajmu miejsc parkingowych.

Chociaż z przepisów nie wynika to wprost, nie ulega wątpliwości, że ograniczenia dotyczą zakupów to­warów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów samochodowych przez dokonujących tych zakupów podatników. Uznać zatem należy, że wskazane na wstępie ograniczenie kwoty podatku na­liczonego do 50% nie ma zastosowania w przypadku dokonywania zakupów towarów i usług związanych z zapewnieniem miejsc parkingowych dla klientów podatników. Podatek z faktur dokumentujących usługi wynajmu miejsc parkingowych dla Państwa klientów mogą zatem Państwo odliczać w całości (w 100%).

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »