| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Systemy bezpieczeństwa auta oparte o sztuczną inteligencję

Systemy bezpieczeństwa auta oparte o sztuczną inteligencję

Toyota będzie rozwijać systemy bezpieczeństwa bazujące na sztucznej inteligencji. W tym celu japoński koncern porozumiał się z Instytutem Technologi z Massachusetts i Uniwersytetem Stanforda.

Toyota i rozwój sztucznej inteligencji

Toyota nawiązała współpracę z Massachusetts Institute of Technology i Uniwersytetem Stanforda w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Celem współpracy jest rozwijanie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego opartych na sztucznej inteligencji.

Zespół utworzony przez Toyotę i naukowców MIT, kierowany przez prof. Danielę Rus, będzie pracował nad zaawansowanymi systemami, które pozwolą samochodom precyzyjnie skanować otoczenie i bezpiecznie poruszać się w sposób dostosowany do warunków. Takie wsparcie zapewnione kierowcy doprowadzi do radykalnego zmniejszenia liczby wypadków. Potencjalnie badania mogą zaowocować stworzeniem samochodu, który będzie zapobiegać wszelkim kolizjom.

Zespół pod kierownictwem prof. Fei-Fei Li, powołany przy Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Stanforda (SAIL), zajmie się opracowaniem inteligentnych systemów, które będą w stanie zrozumieć skomplikowany ruch uliczny i dostosować do niego zachowanie samochodu. Zespół będzie korzystał z bogatego doświadczenia Laboratorium w dziedzinie rozwoju komputerów, budowy uczących się maszyn, analizy wielkich baz danych i projektowania interakcji między człowiekiem i maszyną. Efektem współpracy naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Toyoty będzie inteligentny samochód, zdolny rozpoznawać obiekty na drodze, przewidywać zachowanie pojazdów i ludzi oraz podejmować właściwe decyzje służące efektywnej, lecz bezpiecznej jeździe w zmieniającym się środowisku.

Toyota pojęła współpracę z dr Gillem Prattem, doświadczonym inżynierem i liderem projektów badawczych amerykańskiej armii, który od dziś będzie odpowiadał z ramienia japońskiego koncernu za rozwój wspólnych badań trzech instytucji. Projekty badawcze zostały zaplanowane na 5 lat. W tym czasie Toyota zainwestuje w ich przeprowadzenie 50 mln dolarów.

Toyota pracuje nad systemami półautonomicznej jazdy opartymi na sztucznej inteligencji przede wszystkim z myślą o starszych kierowcach, którzy potrzebują wsparcia w zachowaniu mobilności w związku z ograniczeniami ruchowymi i spowolnieniem reakcji. Badania te stanowią część szeroko zakrojonego programu poprawiania mobilności osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, który obejmuje także prace nad robotami opiekuńczymi (program Human Support Robot).

Źródło: materiały prasowe Toyota

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »