| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Koszt sprowadzenia samochodu z zagranicy jest uzależniony m.in. od dystansu jaki auto musi pokonać.

Koszt sprowadzenia pojazdu z zagranicy

Z danych Clicktrans.pl wynika, że za sprowadzenie jednego samochodu zapłacimy średnio ok. 1,1 zł za kilometr na długich trasach typu Wielka Brytania – Polska oraz ok. 1,45 zł za km przy trasach krótszych Niemcy - Polska. Za sprowadzenie samochodu z dalekiej północy np. z Norwegii cena wynosi natomiast ok. 1,8  zł  za km. Średnia cena transportu samochodu z Niemiec to wydatek ok. 1270 zł, podczas gdy sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii to droższa sprawa i trzeba się przygotować na koszt ok. 2000 zł.

Kiedy sprowadzić samochód?

Polacy najchętniej sprowadzają samochody w październiku. Miesiącami słabszymi pod względem sprowadzania samochodów pozostają niezmiennie od lat grudzień oraz pierwsze miesiące roku.

Zobacz też: Najbardziej poszukiwane samochody używane na polskim rynku

Najchętniej sprowadzane marki:

Wśród marek samochodów sprowadzonych dzięki Clicktrans.pl w 2014 roku królują: Volkswagen z 11,6% udziałem w sprowadzanych samochodach, Audi z 9,5% udziałem, BMW (9,4%), Renault (8,9%), Ford (8,9%) i Opel (7,0%).

- W dalszym ciągu to Volkswageny należą do ulubionych marek wśród sprowadzanych samochodów. Za dobrą pozycją tej marki przemawiają na pewno koszty utrzymania samochodów i opinia o ich niezawodności nawet w przypadku starszych roczników. Co ciekawe Renault, który był drugą najpopularniejszą marką w 2013 wśród samochodów sprowadzanych dzięki Clicktrans.pl, w tym roku spadł na 4 pozycję, za BMW i Audi  – mówi Michał Brzeziński.

Na przestrzeni lat 2012-2014 udział niemieckich marek: Volkswagenów i Audi i BMW systematycznie rośnie, podczas gdy francuskie auta nie cieszą się aż taką popularnością. Pomimo, że Renault ma dobrą trzecią pozycję w zestawieniu najczęściej sprowadzanych samochodów, to jednak udział tej marki maleje z roku na rok ( w 2013 r. 9,8% a w 2014 roku 8,9%). Wzrasta natomiast pozycja Forda, którego udział w 2013 roku wynosił 7,9% a w 2014 już 8,9%.

Sprowadzanie aut luksusowych marek

- Z roku na rok obserwujemy większe zainteresowanie sprowadzaniem marek luksusowych i rzadkich np. liczba sprowadzanych Jaguarów wzrasta co roku o ok. 50%. To nadal nieduże liczby jednak rosnący trend jest wyraźny – zaznacza Michał Brzeziński z Clicktrans.pl.

Coraz większy udział obserwuje się również w przypadku marek takich jak Porsche, Chevrolet oraz Cadillac. W przypadku marek samochodów terenowych np. Jeep, Dodge, Land Rover udział ich nie uległ poważnym zmianom w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zobacz też: Zakup używanego auta: co najczęściej wymaga naprawy?

Najpopularniejsze sprowadzane auta z zagranicy

Gorąca trójka samochodów sprowadzanych zza zachodniej granicy to: Volkswagen, Audi i Ford. Wśród samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii są to BMW, Volkswagen i Audi. Z Francji najchętniej sprowadza się do Polski Renault, Forda i Opla a z Włoch: BMW oraz Fiata. Zwykle samochody sprowadzone do Polski z zagranicy mają więcej niż 10 lat (ok. 48%).  Samochody młodsze niż 4 lata to zdecydowana mniejszość i stanowią ok. 8%.

Źródło: materiały prasowe Clicktrans.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK