| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z zagranicy?

Koszt sprowadzenia samochodu z zagranicy jest uzależniony m.in. od dystansu jaki auto musi pokonać.

Koszt sprowadzenia pojazdu z zagranicy

Z danych Clicktrans.pl wynika, że za sprowadzenie jednego samochodu zapłacimy średnio ok. 1,1 zł za kilometr na długich trasach typu Wielka Brytania – Polska oraz ok. 1,45 zł za km przy trasach krótszych Niemcy - Polska. Za sprowadzenie samochodu z dalekiej północy np. z Norwegii cena wynosi natomiast ok. 1,8  zł  za km. Średnia cena transportu samochodu z Niemiec to wydatek ok. 1270 zł, podczas gdy sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii to droższa sprawa i trzeba się przygotować na koszt ok. 2000 zł.

Kiedy sprowadzić samochód?

Polacy najchętniej sprowadzają samochody w październiku. Miesiącami słabszymi pod względem sprowadzania samochodów pozostają niezmiennie od lat grudzień oraz pierwsze miesiące roku.

Zobacz też: Najbardziej poszukiwane samochody używane na polskim rynku

Najchętniej sprowadzane marki:

Wśród marek samochodów sprowadzonych dzięki Clicktrans.pl w 2014 roku królują: Volkswagen z 11,6% udziałem w sprowadzanych samochodach, Audi z 9,5% udziałem, BMW (9,4%), Renault (8,9%), Ford (8,9%) i Opel (7,0%).

- W dalszym ciągu to Volkswageny należą do ulubionych marek wśród sprowadzanych samochodów. Za dobrą pozycją tej marki przemawiają na pewno koszty utrzymania samochodów i opinia o ich niezawodności nawet w przypadku starszych roczników. Co ciekawe Renault, który był drugą najpopularniejszą marką w 2013 wśród samochodów sprowadzanych dzięki Clicktrans.pl, w tym roku spadł na 4 pozycję, za BMW i Audi  – mówi Michał Brzeziński.

Na przestrzeni lat 2012-2014 udział niemieckich marek: Volkswagenów i Audi i BMW systematycznie rośnie, podczas gdy francuskie auta nie cieszą się aż taką popularnością. Pomimo, że Renault ma dobrą trzecią pozycję w zestawieniu najczęściej sprowadzanych samochodów, to jednak udział tej marki maleje z roku na rok ( w 2013 r. 9,8% a w 2014 roku 8,9%). Wzrasta natomiast pozycja Forda, którego udział w 2013 roku wynosił 7,9% a w 2014 już 8,9%.

Sprowadzanie aut luksusowych marek

- Z roku na rok obserwujemy większe zainteresowanie sprowadzaniem marek luksusowych i rzadkich np. liczba sprowadzanych Jaguarów wzrasta co roku o ok. 50%. To nadal nieduże liczby jednak rosnący trend jest wyraźny – zaznacza Michał Brzeziński z Clicktrans.pl.

Coraz większy udział obserwuje się również w przypadku marek takich jak Porsche, Chevrolet oraz Cadillac. W przypadku marek samochodów terenowych np. Jeep, Dodge, Land Rover udział ich nie uległ poważnym zmianom w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zobacz też: Zakup używanego auta: co najczęściej wymaga naprawy?

Najpopularniejsze sprowadzane auta z zagranicy

Gorąca trójka samochodów sprowadzanych zza zachodniej granicy to: Volkswagen, Audi i Ford. Wśród samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii są to BMW, Volkswagen i Audi. Z Francji najchętniej sprowadza się do Polski Renault, Forda i Opla a z Włoch: BMW oraz Fiata. Zwykle samochody sprowadzone do Polski z zagranicy mają więcej niż 10 lat (ok. 48%).  Samochody młodsze niż 4 lata to zdecydowana mniejszość i stanowią ok. 8%.

Źródło: materiały prasowe Clicktrans.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »