| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Osobista misja przywódcy

Osobista misja przywódcy

Obecnie temat przywództwa jest niesłychanie popularny. Wiele się mówi o potrzebie silnych przywódców, wartościach, autorytetach i turkusowych organizacjach. Ale jak wiele z tych rzeczy, o których się mówi, wprowadza się w czyn?

Zatrzymajmy się na kwestiach związanych z osobistą misją przywódcy, bez której trudno jest mówić o realnym przywództwie. Jeśli nie wiemy, co i dlaczego chcemy osiągnąć w życiu prywatnym i zawodowym, to jak mamy w sposób odpowiedzialny przewodzić innymi?

Z mojego doświadczenia w pracy doradczej/konsultacyjnej z osobami pretendującymi do miana przywódców wynika, że niewiele z tych osób zadaje sobie pytanie o osobistą misję i wartości, jakimi się kierują, co jest często powodem niepowodzeń i frustracji – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl. Czasami osoby pracujące w korporacjach próbują szukać odpowiedzi na to pytanie sugerując się misją i wartościami firmy, ale to jednak nie to samo. Osoby te wpadają w wir codziennego działania i osiągania kolejnych celów, ale nie mają czasu na zatrzymanie i refleksję nad tym, co robią i w jaki sposób oddziałują na otoczenie – widzą cel, ale nie zawsze myślą o drodze, która do niego prowadzi. Nie uświadamiają sobie, że prawdziwy przywódca to nie tylko lider, ale także, a może przede wszystkim osoba odpowiedzialna, godna zaufania, partner do wymiany poglądów. Trudno mówić o przywódcy, za którym nie podążają ludzie, ogniwa zespołu lub społeczności na czele których stoi. A to właśnie z nimi powinien być złączony.  Inaczej osiąga się cele, jeśli są dziełem wspólnym. Często tylko wtedy są w ogóle możliwe do osiągnięcia.

Jedna z definicji misji mówi o posłannictwie i ważnym odpowiedzialnym zadaniu do wykonania (Słownik języka polskiego, PWN). Pretendując do miana przywódcy lub funkcjonując już w tym obszarze warto mieć lub sprecyzować sobie swoją misję osobistą i wartości, które będą stanowiły „kręgosłup” dla naszych działań i podejmowanych decyzji. Drugim elementem, który występuje w przytoczonej definicji jest odpowiedzialność. Odpowiedzialność za nas samych, nasze rodziny, zespoły, rozwój i funkcjonowanie, ale też odpowiedzialność za nasze działania, wpływ na społeczności, w których funkcjonujemy i dalej patrząc – na świat.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Misja, wartości i odpowiedzialność, to terminy bez których nie ma prawdziwego przywództwa. Uwiarygadniają je. Towarzyszyć im powinny wytrwałość, entuzjazm, konsekwencja, docenianie sukcesu, ale także umiejętność pokonywania przeszkód i koncentracji na rozwiązaniach. Rzeczy te wydają się być oczywiste, ale czemu mamy obecnie tak mało autorytetów i prawdziwych przywódców?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK