| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?

Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia?

Kontrakt menedżerski zawarty przez spółkę kapitałową z członkiem zarządu, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zarządzania stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I UK 246/14).

Spółka kapitałowa zatrudniała E.Sz. – pełniącego funkcję prezesa zarządu – na podstawie umowy o pracę. Umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron, ale między tymi samymi podmiotami doszło do zawarcia kontraktu menedżerskiego. Mężczyzna nadal pełnił funkcję prezesa zarządu. Miał też status przedsiębiorcy – prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.

Po zawarciu kontraktu menedżerskiego przedsiębiorca w trybie art. 10 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) wystąpił do ZUS o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie oskładkowania kontraktu menedżerskiego. Jego zdaniem, kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń. E.Sz. argumentował, że jest przedsiębiorcą i z tego tytułu odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Organ rentowy nie zgodził się z taką argumentacją. Przyjął, że kontrakt menedżerski powinien być oskładkowany jak umowa o świadczenie usług.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Wobec zaistniałego sporu sprawa trafiła do sądu.

Stanowiska sądów i Sądu Najwyższego

Sąd I instancji nie podzielił argumentacji organu rentowego. Zdaniem sądu, prezes zarządu spółki wykonuje zobowiązania z kontraktu, posiadając status przedsiębiorcy, a zatem kontrakt menedżerski nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczenia.

Organ rentowy wniósł apelację.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Czy kontrakt menedżerski stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia

W artykule omówiono orzeczenia kolejnych instancji oraz Sądu Najwyższego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK