| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Etyka szefa nie tyka - przywództwo

Etyka szefa nie tyka - przywództwo

Zderzyłam się ostatnio na szkoleniu z pytaniem, jak zdefiniować etycznego przywódcę? Etyka i do jakich granic? Co to tej własne sumienie, czy możemy mieć podobne wartości. Oczywiście, to co proste, wcale nie jest najprostsze…

Więc, co to znaczy być etycznym przywódcą? Słyszałam wiele wypowiedzi na ten temat, ale chyba możemy skupić się na dwóch podstawowych regułach: Rób to, co właściwe. Kieruj się rozsądnym rozeznaniem sytuacji.

Proste? Choć praktyka niestety już nie jest tak łatwa. Brzmi prosto, choć wcale takie nie jest.

Te dwie wskazówki sprawdzają się w rozwiązywaniu problemów, które nieustannie nękają świat biznesu, polityki, małych rodzinnych firm, a także naszego otoczenia.

Jak sobie radzicie z wyzwaniami etycznymi? - zapytałam dyrektorów generalnych. Powiedzieli mi o pięciu problemach, starych jak świat, oraz trzech nowych trendach. Zachęcam, abyście dołożyli swoje uwagi do tej listy, jak również nie wahali się zakwestionować moich rad.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Na początek odwieczne dylematy:

Czy powinniśmy sprzedawać klientowi coś, czego wcale nie potrzebuje?

Odpowiedź: Nie, najlepsi klienci są często wieloletnimi klientami i takie działania w końcu obrócą się przeciwko nam.

 Czy powinienem kupić akcje firmy po otrzymaniu nieoficjalnych informacji z wewnątrz?

Nie, to niezgodne z prawem.

Czy powinienem zaliczyć do wydatków „służbowych” koszty nie całkiem „służbowe”?

Dowiedz się, jakie są zasady firmy w tym względzie i bądź kryształowo przejrzysty, aby decyzja nie obróciła się przeciwko tobie.

 Czy powinienem uwzględniać ostatnią sprzedaż w wynikach, aby zrealizować cele kwartalne, nawet jeśli transakcja nie została jeszcze sfinalizowana?

Nie naciskaj dla samego wyniku. Poczekaj na właściwy moment. Długoterminowe relacje z klientem są warte więcej niż ubicie jednorazowego interesu.

  Czy mogę wykorzystać listę klientów konkurenta, która wpadła mi w ręce?

Nie, myśl perspektywicznie - żyjemy w coraz mniejszym świecie i działamy na coraz mniejszym rynku.

Zobacz: Stosowne ubranie w każdej sytuacji

Trzy nowe trendy:

Media społeczne. Czy firmy powinny kontrolować wypowiedzi swoich pracowników na przykład na portalu społecznościowym Facebook? To coraz poważniejszy problem. Kolega powiedział mi ostatnio, że pewien pracownik został zdymisjonowany za swoją wypowiedź na Facebooku.

 Angażowanie się w działania rządu. W niektórych sektorach rynku przepływ dotacji rządowych jest swobodny. W jaki sposób firmy, które otrzymują część tych środków, lecz są nowe na scenie, powinny podejmować decyzje dotyczące dotowania kampanii i lobbingu?

Ekspansja globalna. Jaką politykę powinna przyjąć firma wchodząca na nowy rynek wobec praktyki „dawania prezentów” czy „uprzywilejowanego traktowania”, jeśli takie postępowanie jest w tym kraju powszechne?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK