| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Kiedy praca szkodzi?

Kiedy praca szkodzi?

Większość z nas spędza w pracy średnio nawet jedną trzecią swojego życia. To bardzo dużo, dlatego też wszelkie niewygody i szkodliwe warunki okazują się mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dolegliwości związane z przeciążeniem psychicznym w wyniku pracy, również stanowią poważny problem. Osoby pracujące w ciężkich warunkach, pod wpływem długotrwałego stresu, są podatne na wszelkiego rodzaju nerwice, a także depresję. Pojawiają się również liczne przypadki Syndromu Chronicznego Zmęczenia. Osoba cierpiąca z jego powodu cechuje się spadkiem motywacji do pracy, zmęczeniem, apatią, bólami gardła, biegunką, czy sennością. Zdiagnozowanie tej przypadłości, na podstawie tak wieloznacznych objawów, bywa trudne. Zdarza się przypinanie cierpiącym na ten Syndrom łatki „lenia”, „marudy” lub „histeryka”, co oczywiście pogarsza tylko stan chorego. Ulgę przynosi najczęściej regularny sen i wypoczynek, a także uprawianie niezbyt obciążającego organizm sportu. Jak się okazuje, przyjmowanie nadmiernych ilości kofeiny lub teiny wcale nie pomaga, a wręcz przeciwnie - na dłuższą metę osłabia jeszcze bardziej.

Kiedy winne jest miejsce pracy

Nasze miejsce pracy powinno spełniać określone normy gwarantujące  bezpieczeństwo i minimalizujące negatywne efekty czynności wykonywanych w celu realizowania powierzonych nam zadań. Niestety, w praktyce często zmuszeni jesteśmy pracować w warunkach uciążliwych, a na dłuższą metę nierzadko szkodliwych. Jeśli usunięcie wpływającego niekorzystnie na nasze zdrowie czynnika pozostaje w granicy naszych możliwości, dołóżmy wszelkich starań, aby go wyeliminować. Nie lekceważmy tego, co po wielu latach przypominać nam będzie o sobie bólem lub innymi problemami zdrowotnymi. Przykładowo, dbanie o odpowiednią postawę w ciągu długich godzin pracy okaże się z pewnością dobrą profilaktyką przed dolegliwościami układu ruchowego.

Natomiast w przypadku niekorzystnych czynników, których występowanie jest od nas całkowicie niezależne, możemy działać, zwracając się do naszych przełożonych. Nie musi to być od razu skarga. Wystarczy rozmowa, w trakcie której poruszymy problem i ewentualnie wskażemy pomysł na jego rozwiązanie. Jeśli pracodawca nie podejmie kroków w celu zlikwidowania zagrożenia, wtedy możemy zdecydować się na bardziej stanowcze działania. Mamy prawo domagać się eliminacji niszczących nasze zdrowie elementów środowiska pracy. Pamiętajmy jednak, że rzeczywistość na krajowym rynku nie zawsze przedstawia się korzystnie. Niewiele osób decyduje się na zgłaszanie niedogodności, bojąc się utraty miejsca pracy. Niewykluczone, że chcąc chronić własne zdrowie, będziemy zmuszeni poszukać innego sposobu zdobywania środków na życie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK