| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Kiedy praca szkodzi?

Kiedy praca szkodzi?

Większość z nas spędza w pracy średnio nawet jedną trzecią swojego życia. To bardzo dużo, dlatego też wszelkie niewygody i szkodliwe warunki okazują się mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Co szkodzi najbardziej

Polacy często skarżą się na nadmiar obowiązków, jakie przychodzi im wypełniać. Jeśli nie chcą oni spędzać w pracy więcej czasu niż zostało to uzgodnione, wiąże się to zazwyczaj z próbą nadrabiania zaległości w domu. Dodatkowo, niemal połowa pracowników wskazuje, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do ilości wykonywanych zadań. Poczucie niewywiązywania się z obowiązków jest poważnym źródłem stresu - jednego z najbardziej niekorzystnych dla naszego zdrowia czynników.

Jak pokazuje raport, przygotowany przez Melisanę Klosterfrau na podstawie badań Pentor International Research, aż 85% aktywnych zawodowo Polaków przyznaje, że odczuwa stres w miejscu pracy. Oczywiście nie każdy z nas denerwuje się tym samym i w równym stopniu. To, jak bardzo jesteśmy narażeni na stres, zależy w dużym stopniu od naszej osobowości. Osoby wrażliwe, ze skłonnością do perfekcjonizmu lub charakteryzujące się pesymistycznym podejściem do rzeczywistości, częściej cierpią w wyniku nadmiaru napięć nerwowych.

Przyczyną złego samopoczucia w miejscu pracy staje się również przemęczenie, konieczność zostawania po godzinach oraz uciążliwe warunki, na przykład: za wysoka lub za niska temperatura, hałas, zbyt mała przestrzeń. Jak się okazuje, także miejsce, gdzie przyszło nam pracować, nie pozostaje bez wpływu na nasz komfort psychiczny. W Warszawie 94 na 100 przebadanych pracowników jest zestresowanych. To najwięcej w skali całego kraju. Najmniej na napiętą sytuację w miejscu pracy narzekają mieszkańcy województw południowych - tam tylko 81% osób aktywnych zawodowo wskazuje na przeżywany stres. Mimo dość dużej różnicy, wynik ten nie świadczy najlepiej o sytuacji większości pracujących w naszym kraju.

Negatywnie na nasze organizmy wpływa również konieczność pracy na siedząco, gdyż w niewłaściwej pozycji obciążamy kręgosłup o wiele bardziej niż miałoby to miejsce podczas stania lub chodzenia. Wynika stąd wiele schorzeń, które stają się bolesne i uciążliwe. Na nasze nieszczęście, współczesna medycyna nie ma nam zbyt wiele do zaoferowania, zwłaszcza jeśli zmiany chorobowe powstały w ciągu wielu lat zaniedbań. Dlatego warto dbać o utrzymywanie właściwej postawy w trakcie siedzenia. Regularnie uprawiany sport również stanowi dobrą profilaktykę nie tylko przed postępującymi zwyrodnieniami kręgosłupa, ale również chorobami krążenia, będącymi zmorą pracowników biurowych.

Zobacz serwis: Zarządzanie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK