| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Co dalej z niedoborem talentów?

Co dalej z niedoborem talentów?

Brak długofalowej strategii zatrudnienia pozbawi przedsiębiorstwa talentów niezbędnych do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Według badania Manpower Strategie zatrudnienia niemal co czwarty pracodawca na świecie przyznaje, że strategia zarządzania zasobami ludzkimi nie wspiera strategii biznesowej firmy.

W obecnej sytuacji gospodarczej pracodawcy podchodzą do zapotrzebowania na pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w perspektywie krótkoterminowej. Jednak jeśli biznes nie zmieni sposobu myślenia, na skutek czynników zewnętrznych gwałtownie zmieniających rynek pracy, firmy znajdą się w sytuacji niedoboru talentów, paraliżującego ich działania. Nawet najlepsza strategia biznesowa nie będzie skuteczna, jeśli zabraknie pracowników którzy ją wdrożą – mówi Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. Tak jak niewyobrażalne byłoby przyjęcie przez dyrektora finansowego perspektywy krótkoterminowej zamiast 5-cio, czy 10-cio letniej, podobnie zasoby ludzkie wymagają planowania z takim samym wyprzedzeniem czasowym. Dobra strategia HR to umiejętność przewidzenia skąd pozyskane zostaną talenty, oraz jak wyglądać będzie struktura zatrudnienia długo- i krótkoterminowego – dodaje Iwona Janas.

Tworzenie strategii zatrudnienia warunkiem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa, Manpower wyjaśnia, że przyjmowanie krótkookresowej perspektywy odnośnie zarządzania zasobami ludzkimi wynika z utrzymującego się na świecie wysokiego bezrobocia. Raport podkreśla jednak, że rosnąca konkurencja, zmiany demograficzne, zmieniające się oczekiwania pracowników oraz rozwój technologiczny sprawiają, że przyjęte strategie nie gwarantują już osiągnięcia celów biznesowych.

Przeczytaj także: Czy warto szkolić pracownika?

Ponadto przeprowadzone przez Manpower badanie Strategie zatrudnienia ujawnia, że według prawie jednej czwartej pracodawców z 36 krajów obowiązująca w ich przedsiębiorstwach strategia HR nie wspiera strategii biznesowej, lub nie mają oni pewności, że tak jest. Podobne przekonanie wyraziło 12% polskich przedsiębiorców. Wśród respondentów, którzy tak odpowiedzieli globalnie 53%, a w Polsce 55% przyznaje, że nie podejmuje działań by temu zaradzić. W sytuacji, gdy niedobór talentów, czyli niemożność pozyskania konkretnych umiejętności, kiedy pojawia się na nie zapotrzebowanie, nasila się wraz z ożywieniem gospodarczym, przedsiębiorstwa stają przed ryzykiem fiaska ich strategii biznesowych.

Przedsiębiorstwa powinny doskonalić się w identyfikowaniu niedoboru talentów oraz wiedzieć jak mu zaradzić. Kluczowe jest rozwijanie dostępnych zasobów poprzez umieszczanie pracowników z wysokim potencjałem oraz tych najbardziej efektywnych w strategicznych obszarach działalności, a także korzystanie z zatrudnienia zewnętrznego– stwierdza Iwona Janas.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorstwa powinny doskonalić się w identyfikowaniu niedoboru talentów oraz wiedzieć jak mu zaradzić.
Przedsiębiorstwa powinny doskonalić się w identyfikowaniu niedoboru talentów oraz wiedzieć jak mu zaradzić.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK