| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Właściwe kierowanie zespołem

Właściwe kierowanie zespołem

Menadżer w swojej pracy powinien stosować twórcze i świadome kierowanie, które dotyczyłoby własnych zachowań oraz pracy kierowanego przez niego zespołu.

Skoordynowanie procesów twórczych grupy pracowniczej jest zadaniem kierowania. Ten zaś powinien być uczciwy i twórczy zarówno wobec siebie, jak i wobec współpracowników.

To unikatowa i rzadka zdolność, a warunkowana w olbrzymiej mierze, samoświadomością. Jak do niej docierać? Jak ją osiągać, budować? Przede wszystkim kontaktem z samym sobą. Aby ten kontakt osiągnąć trzeba wyjść poza kulturowe uwarunkowania i role. Daleko poza stereotypy myślenia, działania, przekroczyć własne bariery w relacjach z innymi ludźmi, w myśleniu o problemach do rozwiązania, zbadać i przeanalizować własny zestaw mocnych i słabych stron, zdiagnozować szanse rozwoju i zagrożenia. 

Polecamy: Szef, który chce wszystko kontrolować

Analiza SWOT? – czemu nie? Praca jest wielka i piękna i… powiem szczerze, że zajmuje całą resztę naszego życia, ale w zamian daje największą chyba satysfakcję twórczą… Dobrze, mocno budowana samoświadomość pozwala w dalszych etapach rozwijać intuicję, komunikować się z impulsami i wizjami twórczymi i budować z nich skrystalizowane koncepcje innowacyjne. Posiadający te umiejętność menedżer będzie potrafił stworzyć, zbudować zespół oparty o pozytywne relacje między członkami, zespół o możliwie najwyższych dla danego doboru osób zdolnościach myślenia i działania twórczego, o dużej skuteczności działania, otwartości na zadania i wyzwania zawodowe.

Warsztaty

Dobrze jest zainicjować ten proces odpowiednim szkoleniem. Wówczas w bezpiecznych warunkach grupy treningowej można zacząć lub pogłębiać budowanie świadomości siebie i własnych zasobów, własnego potencjału.

Zespoły pracownicze, którym stwarza się podobne warunki sprzyjające kreatywnemu rozwiązywaniu problemów stanowią siłę napędową, wartość i kulturę organizacji, gdzie najważniejszy jest proces budowania koncepcji i poglądów w oparciu o wyobraźnię umożliwiającą opracowanie własnych, twórczych zamysłów, przy pełnym zaufaniu do swojej kreatywności i… swojego szefa.

Jeśli więc wpisać proces świadomego i kreatywnego kierowania niczym kwadrat w koło twórczej świadomości zespołu, otrzymamy mocno i pewnie zbudowane świadome przywództwo kierownicze. Czyż nie jest to wymarzony model?

reklama

Ekspert:

Anna Marta Wilczkowska

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.

Personel i Zarządzanie 4/201742.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »