| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Wywieranie demotywującego wpływu na pracowników jest zjawiskiem, które może dotyczyć każdego z nas. W szczególności w marketingu. Ekspert radzi jak zwalczać presję i nie poddać się wszechogarniającemu stresowi pracując w dziale sprzedaży.

Monolog wewnętrzny 

To co myślisz o sobie wpływa na to jak funkcjonujesz, jak się zachowujesz, jakie relacje z ludźmi nawiązujesz. W największym skrócie można to ująć tak. Myślenie o sobie może być motorem, który dostarcza Ci energii do życia, realizowania przedsięwzięć, pomysłów i marzeń, a może być kulą u nogi, bagażem, z powodu którego wszystko przychodzi Ci z trudem, rzadko coś się udaje, a marzenia nie spełniają się nigdy. Często ludzie myślą o sobie źle, chociaż zwykle nie przyznają się do tego przed ludźmi, a nawet przed sobą.

Czy konwersacje które prowadzisz ze sobą we własnej głowie wzmacniają czy zmniejszają twoją możliwość osiągania celów? Raczej Cię stresują czy dodają Ci lekkości i przekonania, że dasz radę? Czy jesteś pewien że twoja wewnętrzna i zewnętrzna komunikacja jest oparta na faktach a nie na krytyce? 

W osiąganiu wyników pomaga pozytywny język i pozytywne cele. Koncentruj swoje słowa na tym co chcesz mieć w umyśle a nie na tym czego nie chcesz tam mieć. Pamiętaj, że tam gdzie twoja uwaga, tam będą kierowane twoje działania. Kluczową rzeczą jest to, byś zdał sobie sprawę z tego, że możesz wybierać to o czym chcesz myśleć i gdzie kierować swoją uwagę. Możesz być panem własnych myśli. Nawet wtedy kiedy do głosu dojdą twoje obawy , tak długo jak jesteś świadomy tego co się dzieje, możesz przełączać swoją uwagę na coś bardziej użytecznego, co jest w zasięgu twojej kontroli i co jest skierowane w stronę wzmacniania osiągnięć.

To na co się nastawisz, to najprawdopodobniej uzyskasz. Dla większości z nas stałym, uważanym za naturalny nawykiem jest ciągłe wmawianie sobie niekorzystnych treści. Zdecydowanie może nam to utrudniać osiąganie zamierzonych celów. Można ten proces odwrócić i kazać mu działać na swoją korzyść - inaczej mówiąc, równie skuteczne jest wmawianie sobie informacji pozytywnych. Można nazywać to z łacińska autosugestią.

By radzić sobie z presją możesz używać pozytywnego monologu wewnętrznego („dam radę”, „potrafię to zrobić”, „jestem dobry” itp.). Afirmacje są jedną z bardziej skutecznych,"domowych" metod przekształcania swojego myślenia, a w ślad za nim i życia. 

Jakie są jeszcze inne sposoby? Chwal siebie samego. Być może jesteś z tych, co za niepowodzenia obwiniają tylko siebie, natomiast swoje sukcesy skłonni są uważać za dzieło przypadku albo innych ludzi. Dlatego zachęcam Cię, żebyś nie zostawiała żadnego, nawet drobnego powodzenia bez pochwalenia się za nie. Możesz posunąć się nawet o krok dalej. Otóż Ty sam możesz dawać sobie nagrody i sam pocieszać się w trudnych chwilach. Możesz także robić coś, co sprawi Ci przyjemność. Inna możliwość zmiany myślenia na własny temat to koncentracja na swoich mocnych stronach. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK