| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Wywieranie demotywującego wpływu na pracowników jest zjawiskiem, które może dotyczyć każdego z nas. W szczególności w marketingu. Ekspert radzi jak zwalczać presję i nie poddać się wszechogarniającemu stresowi pracując w dziale sprzedaży.

Stres jest niespecyficzną reakcją organizmu, bo na poziomie zmian biochemicznych nie ma znaczenia czy związany jest on z przeprowadzką, martwieniem się, śmiercią bliskiej osoby, czy wynikami sprzedażowymi. 

Do pewnego poziomu stres przynosi nam korzyści. Działamy w większą energią i większą świadomością. Jednakowoż gdy stres ciągle wzrasta negatywnie odbija się na całym metabolizmie (włączając w to szybkość rozwoju nowych komórek, czy sprawności układu immunologicznego).

Kluczowym czynnikiem odróżniającym stres dobry od złego jest długość jego trwania oraz to czy umiemy sobie z nim radzić. Długotrwały stres, czyli nadmierne wzbudzenie fizjologiczne lub, mówiąc bardziej obrazowo, funkcjonowanie naszego organizmu na podwyższonych obrotach powoduje szybkie zużycie i awarie naszego ciała. Dalszy ciąg już znamy... Nawet, jeżeli nie zapadniemy na poważną chorobę, to i tak obniży to jakość naszego życia. Pojawią się kłopoty z koncentracją, nauką, pamięcią - długotrwały stres upośledza funkcjonowanie mózgu.

Polecamy: Po co biznesowi psychologia

Wiele lat temu spotkałam się z prawami Yerkesa-Dodsona. Ciekawe jest to jak mało osób, zawodowo zajmujących się pracą z ludźmi jest ich świadoma. Prawa te sformułowane zostały w 1908 roku przez Roberta Yerkesa i Johna D. Dodsona. Opisują zależność między pobudzeniem emocjonalnym (np. stresem, frustracją, motywacją) a poziomem wykonywania zadań (liczbą błędów). Jest to funkcja krzywoliniowa: do pewnego poziomu wzrost pobudzenia polepsza poziom wykonania (zmniejsza liczbę błędów), ale z dalszym wzrostem pobudzenia poziom wykonania obniża się.

Pierwsze prawo Yerkesa-Dodsona mówi, że istnieje krzywoliniowy związek między pobudzeniem emocjonalnym a wykonaniem zadania. Innymi słowy: dla wykonania każdego zadania istnieje optymalny poziom pobudzenia, przy którym zadanie to jest wykonywane najlepiej. Zarówno niższy jak i wyższy poziom pobudzenia upośledza sprawność wykonania. 

Na przykład gdy jesteśmy słabo zmotywowani do sprzedaży produktu X, to nieskutecznie szukamy klientów albo w ogóle im tego produktu nie pokazujemy (niski poziom pobudzenia emocjonalnego i niski poziom wykonania). Jeśli jednak jesteśmy skrajnie motywowani, bardzo nam zależy i jesteśmy potężnie sfrustrowani, to nasze poszukiwania mogą być chaotyczne, a zachowanie na rozmowach sprzedażowych nerwowe, co także zmniejsza szanse na powodzenie - czyli wykonanie zadania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK