| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Niepokój obniża efektywność pracy

Niepokój obniża efektywność pracy

W walce ze stresem przydaje się nie tylko usuwanie trudności, które wywołują lek. Pomocne jest także głębsze spojrzenie na wpływ niepokoju na wyniki Twojej pracy.

Ostatnim krokiem w tworzeniu silnej wizji tego, jak będzie wyglądać Twoja kariera po wyeliminowaniu utrudnień związanych z lękiem, jest spojrzenie na wpływ niepokoju na wyniki w pracy.

Ponieważ nerwowość w środowisku pracy zazwyczaj wpływa na efektywność, warto pomyśleć o tym, co się zmieni, a co pozostanie niezmienne w takim przypadku. Zapisz w notatniku efekty burzy mózgu odpowiadającej na pytanie, jak przezwyciężenie lęku zawodowego przełoży się na wyniki w pracy. Czy będzie to uczucie spokoju i postawa osoby bardziej opanowanej?

Czy umożliwi to wzięcie na siebie ryzyka i stworzy nowe możliwości? Podczas wykonywania tego ćwiczenia może się okazać, że odczuwasz sceptycyzm, jeśli chodzi o wyeliminowanie niektórych zwyczajów wywołujących lęk. Na przykład, ludzie bardzo często obawiają się, że pozbycie się perfekcjonizmu spowoduje spadek jakości wykonywanej pracy. 

Polecamy: Czy pracujesz pod wpływem stresu - test

Możemy też obawiać się zwiększonych oczekiwań i obowiązków, z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć, jeśli poprawi się wydajność pracy. Spisz wszelkie niepokoje lub troski związane z przezwyciężeniem lęku w pracy. Zauważ także, że tego typu zmiany mogą wpłynąć zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na pracę.

Możliwe, że negatywny wpływ tych zmian zostanie zrównoważony pozytywnymi zmianami w innych obszarach życia. Gdy jedna z moich klientek, menedżerów wyższego szczebla, z którą pracowałam, przełamała obawę związaną z wypowiadaniem się podczas spotkań, zdecydowała, że pozostanie na swoim stanowisku i nie będzie zainteresowana awansem.

Polecamy: Walka z lękiem - wskazówki treningowe

Zrozumiała, iż wiele jej wysiłków związanych z chęcią awansu wywodziło się z potrzeby sprawdzenia się. W momencie gdy nabrała pewności siebie, zrozumiała, że inne ważne aspekty jej życia (ćwiczenia gimnastyczne, rodzina, wypoczynek itd.) są co najmniej tak istotne jak jej praca. Nie chciała z nich rezygnować, dlatego też odrzuciła propozycję awansu.

Artykuł jest fragmentem książki „Niepewność w pracy. Jak spokojnie przeżyć osiem godzin”, autor Larina Kase, wydawnictwo Onepress.pl

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ludzie bardzo często obawiają się, że pozbycie się perfekcjonizmu spowoduje spadek jakości wykonywanej pracy.
Ludzie bardzo często obawiają się, że pozbycie się perfekcjonizmu spowoduje spadek jakości wykonywanej pracy.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK