| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie czasem > Jak efektywnie gospodarować swoim czasem

Jak efektywnie gospodarować swoim czasem

Umiejętność gospodarowania czasem jest rzadką zaletą, ale tak samo ważną, jak zdolność właściwego gospodarowania budżetem firmy czy rodziny. A całość sprowadza się do tego, by nie pracować ciężej, ale mądrzej.  

Podejmując decyzję, czy wykonać dane zadanie, czy też zlecić je komuś innemu (lub nie wykonać), warto zadać sobie następujące pytania:

- Czy to konieczne? (jeśli nie – wyeliminować zadanie)

- Dlaczego mam to zrobić? (jeśli zadanie nie należy do mnie – wydelegować)

- Dlaczego teraz? (ustalić możliwy termin realizacji zadania)

- Dlaczego w takiej formie? (zoptymalizować ustalenia dotyczące zadania)

Krok 4 – organizacja i realizacja zadań

Podczas etapu realizacji zadań należy w miarę możliwości ściśle trzymać się ustalonego wcześniej planu, starać się eliminować wszelkie zakłócenia i tzw. pożeracze czasu. Warto też uwzględnić wspomniany wcześniej indywidualny biorytm dnia i nie zapominać o wadze planowania i inwestowania czasu w najważniejsze zadania.

Krok 5 – kontrola

Kontrola realizacji zadań sprowadza się do porównania aktualnego stanu prac z założeniami. Polega na ciągłym sprawdzaniu (przy każdym etapie) osiąganych wyników. Pod koniec dnia należy dokonać analizy wykonanych czynności oraz wydajności (własnej pracy, a także zespołu) i zaplanować ewentualną korektę dnia następnego.

Ciągłe samodoskonalenie

Aby mieć satysfakcję zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, należy stale wyznaczać sobie nowe cele, opracowywać plan ich realizacji, podejmować odpowiednie decyzje, realizować wyznaczone zadania, kontrolować postęp działań i na podstawie analizy wprowadzać niezbędne korekty, które będą skutkować kolejnym wyznaczeniem nowych celów. Podczas realizacji każdego z powyższych etapów trzeba dbać o właściwą komunikację oraz przepływ informacji.

Harmonia to efektywność

Złe gospodarowanie czasem, pozostawianie trudnych czy nielubianych zadań na ostatnią chwilę wzmaga stres, wywołuje przemęczenie, dezorganizuje prywatne życie. Aby odnosić sukcesy zawodowe, należy dbać o równowagę wszystkich siedmiu obszarów życia:

- zdrowia,

- rodziny,

- finansów,

- intelektu,

- obszaru społecznego,

- spraw zawodowych,

- ducha.

Zaniedbanie któregokolwiek z nich odbija się na stanie pozostałych. Gospodarowanie czasem z zastosowaniem wspomnianych zasad, jak przekonuje Izabela Kielczyk, da nam poczucie wewnętrznego spokoju, większą swobodę działania, pewność siebie, więcej czasu na realizację zadań oraz umożliwi osiągnięcie wyznaczonych celów – mądrzej i spokojniej, a szybciej.


Honorata Zakrzewska-Krzyś

Czytaj także

Aktualizacja: 05.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK