| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie czasem > Jak efektywnie gospodarować swoim czasem

Jak efektywnie gospodarować swoim czasem

Umiejętność gospodarowania czasem jest rzadką zaletą, ale tak samo ważną, jak zdolność właściwego gospodarowania budżetem firmy czy rodziny. A całość sprowadza się do tego, by nie pracować ciężej, ale mądrzej.  

- zarezerwować czas na planowanie, aktywność twórczą, samodoskonalenie.

Planowanie czasu za pomocą metody ALPEN

Zastosowanie metody ALPEN podczas planowania przynosi znaczne efekty przy małym nakładzie czasu (około 15 minut dziennie). Wyróżnia się pięć etapów metody ALPEN:

1. Zestawienie zadań.

2. Ocena czasu trwania poszczególnych czynności.

3. Zarezerwowanie czasu na nieprzewidziane czynności.

4. Ustalenie priorytetów, skracanie czasu wykonywania czynności, delegowanie zadań.

5. Kontrola postępu prac; przesunięcie na następny plan spraw niezałatwionych.

Indywidualny biorytm dnia

Każdy człowiek w zależności od pory dnia funkcjonuje lepiej lub gorzej, bardziej lub mniej wydajnie. Sprawność psychofizyczna ulega naturalnym wahaniom, które są zgodne z indywidualnym rytmem danej osoby. Niektórzy lepiej funkcjonują rano (tzw. ranne ptaszki), a inni po południu i wieczorem (tzw. nocne marki). Podczas planowania warto uwzględnić własne predyspozycje i działać zgodnie z ich rozkładem.

Statystycznie poziom najwyższej sprawności przypada przed południem (do tego czasu warto załatwić najważniejsze i najpilniejsze sprawy). Po obiedzie aktywność znacznie spada (wówczas należy zająć się kwestiami pilnymi, ale niezbyt istotnymi). Późnym popołudniem znów wzrasta poziom wydajności, ale nie osiąga poziomu wcześniejszego (to najlepsza pora na uporanie się z zadaniami ważnymi, ale nie pilnymi).

Krok 3 – decyzja

Wiele osób zostaje w pracy „po godzinach”. Jednak rzadko kiedy czas spędzony w niej jest proporcjonalny do osiąganych efektów. Doskonale odzwierciedla to zasada Pareto (zwana też zasadą 80/20). Zgodnie z nią zainwestowanie 80% wysiłku w niewłaściwe działania przynosi zaledwie 20% realizacji najważniejszych efektów i odwrotnie – 20% wysiłku dobrze ukierunkowanego daje 80% realizacji zamierzonych celów.

Zasada Pareto (80:20)

- 80% czasu daje 20% wyników

- 20% czasu daje 80% wyników

Efektywność własnych działań można także zmierzyć za pomocą tzw. analizy ABC.

Inną znaną metodą, która pomaga właściwie lokować wysiłek, jest Zasada Eisenhovera:

Zasada Eisenhovera

Zgodnie z Zasadą Eisenhovera zadania z kategorii A są pilne i pierwszoplanowe (należy je wykonać natychmiast), zadania z kategorii B są pilne, ale nie pierwszoplanowe (ich niewykonanie może mieć niemiłe konsekwencje), zadania C są pierwszoplanowe, lecz nie są pilne (ich zrealizowanie przybliża do wyznaczonego celu), natomiast zadania z kategorii D nie są ani pilne, ani pierwszoplanowe (powinno się ich zaniechać).

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 05.06.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK