| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Jakie dane osobowe może zbierać agencja zatrudnienia?

Jeżeli obawiasz się samodzielnie szukać pracy w innym państwie UE, możesz skorzystać z pomocy agencji zatrudnienia. Podmioty te świadczą usługi w zakresie: doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy oraz pracy tymczasowej. Tym samym należy uznać je jako jeden z kanałów poszukiwania pracy. Oznacza to, że agencje zatrudnienia mogą zbierać i przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy także jako odrębni administratorzy danych.

Gromadzenie danych osobowych przez agencję zatrudnienia

Generalnie agencja zatrudnienia może gromadzić w celach rekrutacyjnych taki sam zakres danych osobowych kandydatów do pracy jak potencjalny pracodawca. Jednocześnie, jak każdy administrator danych, agencja powinna zapewnić, aby dane te były niezbędne i adekwatne do celu ich przetwarzania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czy powinienem udzielić agencji zatrudnienia zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Tak, jeżeli agencja nie posiada innych podstaw prawnych do przetwarzania twoich danych osobowych (np. w kraju, w którym mieści się jej siedziba brak jest szczegółowych regulacji prawnych w zakresie przetwarzania przez tego typu podmioty danych osobowych kandydatów do pracy). Zgoda ta może być przez ciebie wycofana w każdym czasie!

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

W jakim celu agencja zatrudnienia może wykorzystywać moje dane osobowe?

Agencja zatrudnienia może przetwarzać twoje dane osobowe w celu związanym z realizacją świadczonych ci usług (np. w zakresie poradnictwa zawodowego, szkoleń, pośrednictwa pracy).

Czy agencja zatrudnienia może przekazać moje dane osobowe do potencjalnych pracodawców?

Udostępnienie danych do innych podmiotów mieści się w pojęciu przetwarzania danych osobowych. Z tego względu agencja zatrudnienia może przekazać twoje dane potencjalnemu pracodawcy jedynie w sytuacji gdy posiada podstawę prawną do takiego działania (np. posiada twoją uprzednią zgodę na udostępnienie danych). Agencja zatrudnienia, której przekazujesz swoje dane osobowe, powinna poinformować cię o odbiorcach twoich danych, lub przynajmniej ich kategoriach, którzy są jej znani w chwili pozyskiwania danych.

Jakie jest znaczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »