| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Umowa o przeniesienie praw autorskich

Umowa o przeniesienie praw autorskich

Umowa przenosi na nabywcę autorskie prawa majątkowe, których jednocześnie wyzbywa się twórca. Musi ona być zawarta w formie pisemnej, aby była ważna

Zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórcy przysługuje prawo do rozporządzania utworem. Daje to możliwość zawierania umów dotyczących prawa autorskiego do utworu.

W umowie przenosi się tylko autorskie prawa majątkowe. Bowiem tylko autorskie prawa majątkowe stanowią przedmiot obrotu prawnego. Jest ona dużo korzystniejsza dla osoby nabywającej te prawa niż umowa licencyjna, która tylko upoważnia do korzystania z utworu.

39,90 zł500 pytań o VAT

Z chwilą przyjęcia utworu nabywca otrzymuje wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji, a autor wyzbywa się go całkowicie.

Idea wolności kontraktowej, która ma swoje źródło w kodeksie cywilnym, znajduje zastosowanie w umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Oznacza to, że nie ma bezwzględnie obowiązujących wzorców umów, zasad zawierania czy wykonywania ich. Niewątpliwie jednak w umowie określa się treść przenoszonych praw (ujęte są według pól eksploatacji) oraz oznaczenie utworu.

Wymaga się aby umowa została zawarta w formie pisemnej (pod rygorem nieważności).

Nie można zawrzeć umowy, która dotyczy wszystkich utworów lub utworów tego samego rodzaju danego twórcy mających powstać w przyszłości. Postanowienia takie są nieważne. Oznacza to, że nieważna będzie umowa, w której znajdzie się zapis o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do całego przyszłego dorobku autora.

Polecamy: serwis Organizowanie imprez

Pola eksploatacji

W umowie określa się pola eksploatacji tzn. reguluje się kwestie wykorzystania utworu. Przykładowe wyliczenie pól eksploatacji znajduje się w art. 50 prawa autorskiego. Jest to np. zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wykonanie, wystawianie, nadawanie, udostępnianie utworu. Najlepiej określać w umowie jednoznacznie sposób wykorzystania utworu aby nie budził on wątpliwości. Zgodnie z art. 41 ust. 2 prawa autorskiego umowa obejmuje pola eksploatacji, które są w niej wyraźnie wymienione. Umowa może zawierać postanowienia co do pól eksploatacji znanych tylko w chwili jej zawarcia.

Wynagrodzenie

Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że z umowy wyraźnie wynika, że prawa zostały przeniesione nieodpłatnie. Jeżeli nie określa się w umowie wysokości wynagrodzenia to ustala się je uwzględniając korzyści nabywcy oraz zakres udzielanego prawa. Twórcy przysługuje osobne wynagrodzenie za korzystanie z każdego pola eksploatacji. Powinno się w umowie wskazywać powiązanie między wynagrodzeniem a polami eksploatacji. Jednak można w niej przewidzieć jedno wynagrodzenie za korzystanie z kilku pól eksploatacji.

avatar

2013-05-23 11:05 Zgłoś

W przypadku pracownika, masz prawa do wszystkiego co robi w pracy i w jej ramach (o ile ma to w obowiązkach). Co do stażysty to teoretycznie można by próbować przenieść nieodpłatnie, jednak polecam zawrzeć umowę na jakąś kwotę. Z dwóch względów - po pierwsze masz 100% pewności że wszystko będzie w przyszłości ok, po drugie - stworzenie loga wcale nie jest takie proste jak się wszystkim wydaje, więc warto nagrodzić stażystę. Nie musi to być przecież wielka kwota. Żeby nie narazić się na śmieszność nie schodziłbym poniżej 100 PLN netto.

avatar

2010-11-12 13:40 Zgłoś

Jaguś, od siebie mogę Ci jedynie polecić dobre, miejsce, z którego możesz sobie pobrać wzór takiej umowy.

avatar

2010-08-20 22:03 Zgłoś

Witam. Mój stażysta w czasie pracy stworzył logo mojej firmy, które mi się podoba. Chciałabym żeby firma, którą reprezentuję - miała prawo do jego używania. Dodam, że jest to działalność niekomercyjna (chodzi o instytucję kultury). Jak powinniśmy sformułować umowę o przeniesienie majątkowych praw autorskich, żeby i autor był syty, i nasza instytucja cała? Pozdrawiam

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »