| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Nic nie ma za darmo. Ochrona naszego wzoru przemysłowego też kosztuje. Jednak nie ma się czego obawiać. To dobra inwestycja, a opłaty z nią związane są kroplą w morzu w porównaniu z czerpanymi profitami. W takim razie, o jakich pieniądzach mowa?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Opłata zgłoszeniowa.

Pierwszy wydatek jaki nas czeka to opłata za zgłoszenie naszego wzoru przemysłowego do Urzędu Patentowego RP. Ta przyjemność uczyni nas lżejszymi o 300,00 zł.  Za publikację o udzielonym prawie z rejestracji zapłacimy 70,00 zł.

Opłata za czas ochrony.

Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat podzielonych na pięcioletnie okresy, za które należy uiszczać kolejne opłaty okresowe, i tak: za pierwsze 5 lat ochrony zapłacimy 400,00 zł. Kolejne 5 lat kosztować nas będzie 1000,00 zł. Następny okres wyniesie nas 2 razy więcej, tj. 2000,00 zł.  Ostatnie 5 lat ochrony wzoru kosztować nas będzie najwięcej, bo aż 4000, zł. Nie trudno zauważyć, że co kolejny okres, kwota za ochronę niemiłosiernie wzrasta. Jednak warto przekalkulować sobie sumę opłat w skali całego okresu ochrony, która wynosi 10.400,00 zł. Reasumując, roczny koszt bezpieczeństwa naszego wzoru to kwota 416,00 zł, co wiąże się z obciążeniem niecałych 35,00 zł miesięcznie. Od razu brzmi lepiej.

Źródło: Załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2008 r.

Jaki jest koszt patentu?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto i kiedy wnosi opłatę ochronną?

Udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony. W razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji, Urząd Patentowy stwierdza wygaśniecie decyzji warunkowej o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Co do zasady, opłata uiszczana jest przez osobę uprawnioną lub prawidłowo ustanowionego przez nią pełnomocnika.Opłaty za dalsze okresy ochrony powinny być uiszczane z góry w ciągu jednego roku przed upływem poprzedniego okresu ochrony, nie później niż w ostatnim jego dniu. Możliwe jest również wniesienie opłaty w terminie sześciu miesięcy po upływie poprzedniego okresu ochrony, przy równoczesnym uiszczeniu opłaty dodatkowej w wysokości 30% opłaty należnej. Dodatkowy sześciomiesięczny termin nie podlega przywróceniu.

Zastrzeżenie wzoru użytkowego – koszty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »