| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Nic nie ma za darmo. Ochrona naszego wzoru przemysłowego też kosztuje. Jednak nie ma się czego obawiać. To dobra inwestycja, a opłaty z nią związane są kroplą w morzu w porównaniu z czerpanymi profitami. W takim razie, o jakich pieniądzach mowa?

Jaki jest koszt ochrony wzoru przemysłowego w Polsce?

Opłata zgłoszeniowa.

Pierwszy wydatek jaki nas czeka to opłata za zgłoszenie naszego wzoru przemysłowego do Urzędu Patentowego RP. Ta przyjemność uczyni nas lżejszymi o 300,00 zł.  Za publikację o udzielonym prawie z rejestracji zapłacimy 70,00 zł.

Opłata za czas ochrony.

Prawa z rejestracji wzoru udziela się na 25 lat podzielonych na pięcioletnie okresy, za które należy uiszczać kolejne opłaty okresowe, i tak: za pierwsze 5 lat ochrony zapłacimy 400,00 zł. Kolejne 5 lat kosztować nas będzie 1000,00 zł. Następny okres wyniesie nas 2 razy więcej, tj. 2000,00 zł.  Ostatnie 5 lat ochrony wzoru kosztować nas będzie najwięcej, bo aż 4000, zł. Nie trudno zauważyć, że co kolejny okres, kwota za ochronę niemiłosiernie wzrasta. Jednak warto przekalkulować sobie sumę opłat w skali całego okresu ochrony, która wynosi 10.400,00 zł. Reasumując, roczny koszt bezpieczeństwa naszego wzoru to kwota 416,00 zł, co wiąże się z obciążeniem niecałych 35,00 zł miesięcznie. Od razu brzmi lepiej.

Źródło: Załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z 26 lutego 2008 r.

Jaki jest koszt patentu?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kto i kiedy wnosi opłatę ochronną?

Udzielenie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego następuje pod warunkiem uiszczenia opłaty za pierwszy okres ochrony. W razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji, Urząd Patentowy stwierdza wygaśniecie decyzji warunkowej o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Co do zasady, opłata uiszczana jest przez osobę uprawnioną lub prawidłowo ustanowionego przez nią pełnomocnika.Opłaty za dalsze okresy ochrony powinny być uiszczane z góry w ciągu jednego roku przed upływem poprzedniego okresu ochrony, nie później niż w ostatnim jego dniu. Możliwe jest również wniesienie opłaty w terminie sześciu miesięcy po upływie poprzedniego okresu ochrony, przy równoczesnym uiszczeniu opłaty dodatkowej w wysokości 30% opłaty należnej. Dodatkowy sześciomiesięczny termin nie podlega przywróceniu.

Zastrzeżenie wzoru użytkowego – koszty

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK