| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Własność intelektualna > Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Czym jest wzór przemysłowy i jak uniknąć jego podróbek?

Słysząc pytanie „czy często sięgasz po produkt sugerujesz się wyglądem produktu, bagatelizując jego walory techniczne? Większość z nas asekuracyjnie rzuci szybkie „Nie!”. Nic bardziej mylnego. Według badań zdecydowana większość konsumentów nieświadomie skupia większą uwagę na opakowaniu niż jego produkcie. Przedsiębiorcom zapala się lampka. Chroń swój unikalne opakowanie, symbol czy etykietę. Jak to zrobić? I czym właściwie jest popularny ostatnio wzór przemysłowy?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak chronić swój wzór przemysłowy?

Należy poważnie zastanowić się przed wybraniem procedury rejestracyjnej dla naszego wzoru. Istnieje bowiem możliwość dokonania rejestracji na poziomie:

1.    krajowym w Urzędzie Patentowym RP.
Aby uzyskać skuteczną ochronę naszego wzoru, należy zgłosić go do Urzędu Patentowego RP  w celu uzyskania tzw. prawa z rejestracji. Zgłoszenie jest bowiem bodźcem, uruchamiającym całą procedurę ochronną. Pierwszym korkiem jest wypełnienie formularza  podania o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy i wniesienie stosownej opłaty zgłoszeniowej.  Po stwierdzeniu, że zgłoszenie zostało sporządzone prawidłowo, wydawana jest  stosownej decyzja, która zobowiązuje nas do wniesienia opłat. Końcową fazą jest rejestracja tj. wpis do rejestru wzorów przemysłowych, po którym następuje publikacja. Ochrona wzoru przemysłowego rozpoczyna się od daty dokonania zgłoszenia. Zgłoszenie uważa się za dokonane w dniu, w którym wpłynęło do Urzędu Patentowego z zachowaniem formy pisemnej również za pomocą telefaksu lub w postaci elektronicznej. Po zakończonej procedurze Urząd Patentowy RP wydaje świadectwo rejestracji stwierdzające udzielenie prawa. Prawa z rejestracji udziela się na okres 25 lat.

2.    wspólnotowym w Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) w Alicante.
Ochrona na poziomie wspólnotowym daje nam monopol do używania wzoru przemysłowego na terytorium wszystkich państw członkowskim Unii Europejskiej. Zgłoszenia wzoru wspólnotowego dokonuje się bezpośrednio w OHIM  lub za pośrednictwem Urzędu Patentowego RP poprzez złożenie odpowiednio wniosku.  Jeżeli zostały spełnione wszystkie wymogi zgłoszenia, Urząd dokonuje wpisu zgłoszenia do Rejestru Wzorów Wspólnotowych oraz publikuje zarejestrowany wzór w Biuletynie Wzorów Wspólnotowych. Procedura zgłoszeniowa i rejestracyjna podlega odpowiedniej opłacie.

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK