Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

Umowa o przeniesienie praw autorskich

Umowa przenosi na nabywcę autorskie prawa majątkowe, których jednocześnie wyzbywa się twórca. Musi ona być zawarta w formie pisemnej, aby była ważna
W umowie przenosi się tylko autorskie prawa majątkowe.
W umowie przenosi się tylko autorskie prawa majątkowe.

Zgodnie z art. 17 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych twórcy przysługuje prawo do rozporządzania utworem. Daje to możliwość zawierania umów dotyczących prawa autorskiego do utworu.

W umowie przenosi się tylko autorskie prawa majątkowe. Bowiem tylko autorskie prawa majątkowe stanowią przedmiot obrotu prawnego. Jest ona dużo korzystniejsza dla osoby nabywającej te prawa niż umowa licencyjna, która tylko upoważnia do korzystania z utworu.

Z chwilą przyjęcia utworu nabywca otrzymuje wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji, a autor wyzbywa się go całkowicie.

Idea wolności kontraktowej, która ma swoje źródło w kodeksie cywilnym, znajduje zastosowanie w umowach o przeniesienie autorskich praw majątkowych. Oznacza to, że nie ma bezwzględnie obowiązujących wzorców umów, zasad zawierania czy wykonywania ich. Niewątpliwie jednak w umowie określa się treść przenoszonych praw (ujęte są według pól eksploatacji) oraz oznaczenie utworu.

Wymaga się aby umowa została zawarta w formie pisemnej (pod rygorem nieważności).

Nie można zawrzeć umowy, która dotyczy wszystkich utworów lub utworów tego samego rodzaju danego twórcy mających powstać w przyszłości. Postanowienia takie są nieważne. Oznacza to, że nieważna będzie umowa, w której znajdzie się zapis o przeniesieniu autorskich praw majątkowych do całego przyszłego dorobku autora.

Polecamy: serwis Organizowanie imprez

Pola eksploatacji

W umowie określa się pola eksploatacji tzn. reguluje się kwestie wykorzystania utworu. Przykładowe wyliczenie pól eksploatacji znajduje się w art. 50 prawa autorskiego. Jest to np. zwielokrotnianie, wprowadzanie do obrotu, wykonanie, wystawianie, nadawanie, udostępnianie utworu. Najlepiej określać w umowie jednoznacznie sposób wykorzystania utworu aby nie budził on wątpliwości. Zgodnie z art. 41 ust. 2 prawa autorskiego umowa obejmuje pola eksploatacji, które są w niej wyraźnie wymienione. Umowa może zawierać postanowienia co do pól eksploatacji znanych tylko w chwili jej zawarcia.

Liczba komentarzy:
dodano: 2013-05-23 11:05 przez:grafik
W przypadku pracownika, masz prawa do wszystkiego co robi w pracy i w jej ramach (o ile ma to w obowiązkach). Co do stażysty to teoretycznie można by próbować przenieść nieodpłatnie, jednak polecam zawrzeć umowę na jakąś kwotę.
Z dwóch względów - po pierwsze masz 100% pewności że wszystko będzie w przyszłości ok, po drugie - stworzenie loga wcale nie jest takie proste jak się wszystkim wydaje, więc warto nagrodzić stażystę. Nie musi to być przecież wielka kwota. Żeby nie narazić się na śmieszność nie schodziłbym poniżej 100 PLN netto.
dodano: 2010-11-12 13:40 przez:Tomek
Jaguś, od siebie mogę Ci jedynie polecić dobre, miejsce, z którego możesz sobie pobrać wzór takiej umowy.
dodano: 2010-08-20 22:03 przez:Jaguś
Witam.
Mój stażysta w czasie pracy stworzył logo mojej firmy, które mi się podoba.
Chciałabym żeby firma, którą reprezentuję - miała prawo do jego używania. Dodam, że jest to działalność niekomercyjna (chodzi o instytucję kultury). Jak powinniśmy sformułować umowę o przeniesienie majątkowych praw autorskich, żeby i autor był syty, i nasza instytucja cała?
Pozdrawiam
dodano: 2010-02-26 17:14 przez:ziuta1980
Witam
Mam dwa pytania dotyczace umów o przekazanie majątkowych praw autorskich
1. Czy jako dysponentka majątkowych praw autorskich do ilustracji (na podstawie odpowiedniej umowy przekazania tychże przez autora) mogę odstapic je kolejnemu podmiotowi tylko w formie ustnej? Bardzo proszę o konkretne przepisy które takie sprawy regulują.
2. Czy jeśli dojdzie już do podpisania umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich między autorem i nabywcą-zleceniodawcą i zapisy tej umowy będa niejasne (co pozwala na ich interpretacje na niekorzysc jednej ze stron) lub krzywdzące wprost autora, to czy istnieje jakies prawo które nakazuje w takiej sytuacji by tego rodzaju zapisy rozstrzygac na korzysc autora? Także proszę o podanie odpowiednich przepisów (jeśli są) regulujących te sprawy.

Dziekuje i pozdrawiam
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM