Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
 Strona 2 z 2

Umowa o przeniesienie praw autorskich

Umowa przenosi na nabywcę autorskie prawa majątkowe, których jednocześnie wyzbywa się twórca. Musi ona być zawarta w formie pisemnej, aby była ważna

Wynagrodzenie

Twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że z umowy wyraźnie wynika, że prawa zostały przeniesione nieodpłatnie. Jeżeli nie określa się w umowie wysokości wynagrodzenia to ustala się je uwzględniając korzyści nabywcy oraz zakres udzielanego prawa. Twórcy przysługuje osobne wynagrodzenie za korzystanie z każdego pola eksploatacji. Powinno się w umowie wskazywać powiązanie między wynagrodzeniem a polami eksploatacji. Jednak można w niej przewidzieć jedno wynagrodzenie za korzystanie z kilku pól eksploatacji.

Gdy istnieje znaczna dysproporcja między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy, to twórca może domagać się odpowiedniego podwyższenia swojego wynagrodzenia. Orzeka w tej kwestii sąd.

Wynagrodzenie twórcy można w umowie ustalić procentowo od sprzedaży każdego egzemplarza utworu. Jednak gdy cena ta staje się wyższa, to odpowiednio twórcy przysługuje podwyższenie wynagrodzenia.

Inne postanowienia umowne

Jeżeli umowa nie stanowi inaczej to:

  • osoba, która nabyła autorskie prawa majątkowe może przenieść je na inne osoby
  • zależne prawo autorskie przysługuje twórcy

W umowie należy wyraźnie zaznaczyć, że przenosi się autorskie prawa majątkowe, gdyż zgodnie z art. 65 prawa autorskiego, jeżeli taki zapis się nie znajdzie to uznaje się, że udzielono licencji.

Należy odróżnić przeniesienie własności egzemplarza utworu od przeniesienia autorskich praw majątkowych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z prawem własności do przedmiotu, który jest materialnym nośnikiem danego utworu, natomiast w drugim przypadku mamy do czynienia z utworem.

Przeniesienie własności egzemplarza utworu nie przenosi autorskich praw majątkowych do utworu i odwrotnie. Kwestie te można dobrowolnie regulować w umowie.

Polecamy: serwis Prawo autorskie


Liczba komentarzy:
dodano: 2013-05-23 11:05 przez:grafik
W przypadku pracownika, masz prawa do wszystkiego co robi w pracy i w jej ramach (o ile ma to w obowiązkach). Co do stażysty to teoretycznie można by próbować przenieść nieodpłatnie, jednak polecam zawrzeć umowę na jakąś kwotę.
Z dwóch względów - po pierwsze masz 100% pewności że wszystko będzie w przyszłości ok, po drugie - stworzenie loga wcale nie jest takie proste jak się wszystkim wydaje, więc warto nagrodzić stażystę. Nie musi to być przecież wielka kwota. Żeby nie narazić się na śmieszność nie schodziłbym poniżej 100 PLN netto.
dodano: 2010-11-12 13:40 przez:Tomek
Jaguś, od siebie mogę Ci jedynie polecić dobre, miejsce, z którego możesz sobie pobrać wzór takiej umowy.
dodano: 2010-08-20 22:03 przez:Jaguś
Witam.
Mój stażysta w czasie pracy stworzył logo mojej firmy, które mi się podoba.
Chciałabym żeby firma, którą reprezentuję - miała prawo do jego używania. Dodam, że jest to działalność niekomercyjna (chodzi o instytucję kultury). Jak powinniśmy sformułować umowę o przeniesienie majątkowych praw autorskich, żeby i autor był syty, i nasza instytucja cała?
Pozdrawiam
dodano: 2010-02-26 17:14 przez:ziuta1980
Witam
Mam dwa pytania dotyczace umów o przekazanie majątkowych praw autorskich
1. Czy jako dysponentka majątkowych praw autorskich do ilustracji (na podstawie odpowiedniej umowy przekazania tychże przez autora) mogę odstapic je kolejnemu podmiotowi tylko w formie ustnej? Bardzo proszę o konkretne przepisy które takie sprawy regulują.
2. Czy jeśli dojdzie już do podpisania umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich między autorem i nabywcą-zleceniodawcą i zapisy tej umowy będa niejasne (co pozwala na ich interpretacje na niekorzysc jednej ze stron) lub krzywdzące wprost autora, to czy istnieje jakies prawo które nakazuje w takiej sytuacji by tego rodzaju zapisy rozstrzygac na korzysc autora? Także proszę o podanie odpowiednich przepisów (jeśli są) regulujących te sprawy.

Dziekuje i pozdrawiam
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM