| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS

Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS

Do 31 grudnia 2016 r. pracodawca powinien dokonać korekty odprowadzonego odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W tym celu, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, należy ponownie obliczyć wysokość odpisu. Następnie pracodawca odpowiednio zwiększa lub zmniejsza odprowadzony wcześniej odpis na ZFŚS.

Podstawę naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby pracowników. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych; dalej: rozporządzenie).

Przy ustalaniu przeciętnej liczby pracowników uwzględnia się zatrudnionych na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony i określony, a także zatrudnionych na podstawie umów zawartych na okres próbny, na czas wykonywania określonej pracy lub na zastępstwo. Do osób zatrudnionych zalicza się też pracowników powołanych, mianowanych lub wykonujących pracę na podstawie wyboru czy spółdzielczej umowy o pracę. W przeciętnej liczbie zatrudnionych nie ujmuje się natomiast osób przebywających na urlopach wychowawczych, bezpłatnych, osób wykonujących umowy cywilnoprawne (w tym zleceniobiorców) czy osób wykonujących pracę nakładczą.

Zobacz serwis: Moja firma

Niezbędne jest przeliczenie na pełne etaty

Przeliczenia osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy na pełny wymiar czasu pracy dokonuje się według liczby godzin pracy ustalonych w umowie o pracę w stosunku do obowiązującej normy czasu pracy. Używa się przy tym współczynnika przeliczeniowego, który jest stosunkiem godzin pracy w tygodniu osób zatrudnionych na część etatu do godzin pracy osób zatrudnionych na pełen etat. Liczbę osób pełnozatrudnionych (czyli liczbę pracowników zatrudnionych na część etatu po przeliczeniu na pełne etaty) uzyskuje się w wyniku przemnożenia liczby osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy przez odpowiednie współczynniki przeliczeniowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS

W artykule omówiono również problematykę korekty odpisu na ZFŚS.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS. /fot. Fotolia
Do 31 grudnia 2016 r. należy dokonać korekty odpisu na ZFŚS. /fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK