REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wznowienie działalności - kiedy odwiedzić ZUS?

Iwona Kowalska-Matis
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego
ZUS
ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Szybką rejestrację wznowienia działalności umożliwia funkcjonowanie tzw. "jednego okienka". Czy to oznacza, że przedsiębiorca nie musi składać dokumentów do ZUS?

Jedno okienko nie wystarczy gdy wznawiasz działalność swojej firmy -  musisz odwiedzić ZUS

Funkcjonowanie „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie zarejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca musi samodzielnie  złożyć dokumenty zgłoszeniowe w ZUS.

REKLAMA

Polecamy produkt: Księga Przychodów i Rozchodów dla Firmy

Wakacje to czas, w którym wielu właścicieli małych firm robi przerwę w biznesowej działalności. Z zawieszenia korzystają zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność sezonową jak i ci, którym brakuje zleceń a także tacy, którzy po prostu wyjeżdżają na wakacje i tymczasowe zamknięcie firmy traktują, jako sposób na obniżenie kosztów jej działania. Jednak nie każdy przedsiębiorca ma prawo do zawieszenia działalności. Na pewno nie mogą tego zrobić ci, którzy zatrudniają pracowników, za których odprowadzają składki do ZUS. Poza tym przerwa w działalności nie zawsze się opłaca choćby ze względu na to, że od momentu zawieszenie działalności firmy jej właściciel nie jest ubezpieczony i tym samym traci prawo do bezpłatnego leczenia. To samo dotyczy członków jego rodziny, jeśli byli zgłoszeni do „ubezpieczenia rodzinnego”. Wprawdzie każdy może ubezpieczyć się dobrowolnie, ale mało, kto tak robi. Często popełnianym błędem jest też zawieszanie działalności na mniej niż 30 dni. Krótszy od minimalnego wymaganego okresu zawieszenia to kolejna sytuacja, w której przedsiębiorca na zawieszeniu nie zyska gdyż ZUS naliczy mu zaległe składki - na dodatek wraz z odsetkami.

REKLAMA

Po wakacjach wielu właścicieli firm chce ponownie uruchomić działanie swojej firmy. Przekonani, że zrobią to w ramach „jednego okienka” składają w urzędzie miasta lub gminy wniosek CEDIG-1 i bardzo się dziwią, gdy podczas wizyty u lekarza „świecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku nie oznacza, bowiem że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni.

- Funkcjonowanie tzw. „jednego okienka” umożliwia szybką rejestrację wznowienia działalności. Na podstawie uaktualnionego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rejestruje przedsiębiorcę, jako płatnika składek i jako osobę ubezpieczoną, ale tylko zgodnie ze schematem jaki został wskazany w ostatnim zgłoszeniu, przed zawieszeniem działalności – mówi Halina Chrzanowska Kierownik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji  II Inspektoratu ZUS we Wrocławiu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

- W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian przedsiębiorca jest zobowiązany do samodzielnego  złożenia dokumentów zgłoszeniowych. Do takich zmian należy podjęcie pracy na etat, czy też ustanie okresu preferencyjnego opłacania składek. Dokumentację można przekazać do ZUS drogą elektroniczną – dodaje Halina Chrzanowska. 

Do ZUS trzeba także przyjść wówczas, gdy przedsiębiorca chce ponownie zgłosić do ubezpieczenia osoby współpracujące a także członków swojej rodziny. Wszystkie osoby ubezpieczone są bowiem wyrejestrowywane w momencie zawieszenia działalności gospodarczej. Jeżeli nie zostaną ponownie zgłoszone do ubezpieczenia to podczas wizyty u lekarza w systemie eWUŚ „zaświecą się na czerwono”. Sam fakt złożenia wniosku w  urzędzie miasta lub gminy nie oznacza bowiem, że przedsiębiorca i jego rodzina ponownie są ubezpieczeni. Dopiero złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS spowoduje, iż obowiązek zgłoszeniowy będzie  dopełniony, a systemy informatyczne zostaną zasilone o nasze dane.

 - Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, np. na wakacje lub po to, aby nie płacić składek ZUS w okresie, w którym firma nie osiąga przychodów, mogą wznowić działalność dopiero po upływie 30 dni od złożenia poprzedniego wniosku w CEIDG. Oznacza to, że jeśli ktoś złoży wniosek o zawieszenie działalności z końcem sierpnia, będzie mógł ją wznowić dopiero z końcem września – przestrzega Halina Chrzanowska.

Okres zawieszenia działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie, nie wcześniej niż w dniu złożenia tego wniosku, i trwa do dnia wznowienia działalności gospodarczej na wniosek przedsiębiorcy. Maksymalny termin na odwieszenie działalności to 24 miesiące od dnia zawieszenia – po tym okresie przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG, z urzędu. Należy dodać, że nie odbywa się to w drodze decyzji administracyjnej, co oznacza, że nie ma możliwości odwołania się od niej.

- ZUS nie zawiadamia płatników pisemnie o sporządzeniu dokumentów zgłoszeniowych,
 w związku ze wznowieniem wykonywania działalności gospodarczej. Zawiadomienie zostanie skierowane do płatnika tylko w przypadku, gdy wystąpią jakiekolwiek niezgodności lub zmiany. Może to być np. uzyskanie przez przedsiębiorcę prawa do emerytury, czy też zatrudnienie na umowę o pracę w innej firmie podczas zawieszenia działalności gospodarczej– informuje Halina Chrzanowska.
Jeśli natomiast żadne nowe zdarzenia nie wystąpiły - ZUS nie wysyła żadnych pism – dodaje.

Co musi zrobić przedsiębiorca po odwieszeniu działalności:

Po wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej płatnik składek zobowiązany jest do złożenia w ZUS:

  • W terminie 7 dni od daty wznowienia prowadzenia działalności gospodarczej.
  • ZUS ZUA lub ZUS ZZA za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń (np. osoby współpracujące, pracownicy, zleceniobiorcy itd.). Prowadzący działalność składa dokument sam za siebie, tylko wówczas, gdy w czasie zawieszenia działalności nastąpiły zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń.
  • ZUS ZCNA zgłaszający dane członków rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W terminie do 10 lub 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (termin składania dokumentów jest uzależniony od faktu, czy rozlicza składki za siebie czy również za inne osoby).
  • Deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i/lub imienne raporty miesięczne za siebie lub osoby współpracujące za miesiąc, w trakcie, którego nastąpi wznowienie prowadzenia działalności.
  • W przypadku wznowieniu działalności w trakcie miesiąca należy pamiętać o złożeniu ZUS DRA również za kolejny, pełny miesiąc prowadzenia działalności.

Przedsiębiorcy mogą przekazywać do ZUS dokumenty za pośrednictwem elektronicznych kanałów komunikacji, np. korzystając z programu Płatnik lub mając dostęp do swojego konta na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) i aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest posiadanie podpisu elektronicznego, np. bezpłatnego profilu ePUAP.

Polecamy serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA