| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS do 2015 r.

Przedsiębiorcy, którzy posiadają należności z tytułu nieopłaconych składek ZUS z tytułu prowadzonej przez nich działalności mogą złożyć wniosek o umorzenie długów do 15 stycznia 2015 r. Każdy z dłużników musi jednak złożyć w ZUS stosowny wniosek oraz spełnić wszystkie wymagane warunki.

Decyzja ZUS w sprawie umorzenia

Złożenie wniosku do ZUS skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego, które kończy się wydaniem  decyzji administracyjnej. W tej kwestii ZUS może wydać więcej niż jedną decyzję. Może to być:

  1. decyzja umarzająca postępowanie,
  2. decyzja wstępna, wydawana przez organ rentowy i określająca warunki skorzystania z abolicji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych postępuje wówczas zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego i co do zasady powinien wydać decyzję nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania (art. 35 § 3 kpa). Jeżeli w toku postępowania sprawa nie zostanie załatwiona w terminie, ZUS podaje przyczyny zwłoki i wyznacza nowy termin do załatwienia sprawy.

Z chwilą uprawomocnienia się decyzji wstępnej oraz spełnieniu wszystkich warunków, ZUS wydaje decyzję końcową o umorzeniu zaległości składkowych bądź odmowie umorzenia należności.

Wnioskodawcy przysługuje prawo do wniesienia odwołania od niekorzystnej dla niego decyzji administracyjnej. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję w sprawie do właściwego sądu okręgowego w terminie miesiąca od doręczenia odpisu decyzji. Zgodnie z art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, odwołanie do sądu przysługuje również w razie niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia.

Zobacz: Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK