| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Pomimo braku całkowitej nieściągalności przedsiębiorca może starać się o umorzenie należności z tytułu składek ZUS. Kiedy możliwe jest umorzenie zaległości pomimo braku całkowitej nieściągalności składek?

Umarzanie należności z tytułu składek ZUS

Zasady umarzania należności ubezpieczonych wobec, których możliwe jest umorzenie należności przy braku całkowitej nieściągalności reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (Dz.U. z 2003 r. nr 141, poz. 1365).

Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to za sobą zbyt poważne skutki dla zobowiązanego i jego rodziny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Taka sytuacja zachodzi wówczas, gdy: opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, a ponadto w sytuacji poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności oraz w przypadku przewlekłej choroby zobowiązanego lub konieczności sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiającej zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

Składki ZUS 2015 r.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Umorzenie również odsetek

Umorzenie składek pociąga za sobą umorzenie odsetek za zwłokę. Od decyzji w sprawie umorzenia należności nie przysługuje odwołanie do sądu powszechnego (art. 83 ust. 4 ustawy); środkiem odwoławczym jest jedynie wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie droga sądowo-administracyjna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK