| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Składka emerytalna 2015 r. - ZUS czy OFE?

Członkowie OFE do końca lipca 2014 r. muszą wybrać czy chcą, aby dalej ich składki emerytalne były przekazywane do OFE. W 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane do OFE bądź ewidencjonowane na subkoncie w ZUS. Decyzję można jednak zmienić w okresie okienek transferowych.

Wybór między OFE a ZUS

Od 1 lutego 2014 r. do 31 lipca 2014 r. osoby odprowadzające składki do OFE muszą zdecydować czy chcą, aby składka w wysokości 2,92% podstawy wymiaru nadal ma być przekazywana do OFE czy ewidencjonowana w ZUS wraz z przekazywaną tam składką w wysokości 4,38% podstawy wymiaru. Ubezpieczeni mogą podjąć decyzję o dalszym przekazywaniu składek do otwartych funduszy jedynie w okresie tzw. okienek transferowych. Pierwsze okienko trwało będzie właśnie w okresie od kwietnia do końca lipca. Jednakże decyzja podjęta przez członka OFE nie musi być ostateczna. Można będzie ją zmienić w kolejnym okienku, w okresie od kwietnia do lipca 2016 r. bądź następnie co 4 lata.

ZUS czy OFE – co wybrać?

Podział składki emerytalnej przy wyborze ZUS

Podział składki w przypadku wyboru ZUS – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

12,22%

7,3%

Podział składki emerytalnej przy wyborze OFE – 19,52%

Konto w ZUS

Subkonto w ZUS

Rachunek w OFE

12,22%

4,38%

2,92%

Co ważne, procent składki wpłacanej do OFE i na subkonto w ZUS przekazywane jest w całości z części składki opłacanej przez osoby ubezpieczone.

Składki emerytalne odprowadzane na rachunek w OFE pomnażane są poprzez ruch w inwestycjach na rynkach finansowych, natomiast składki ewidencjonowane w ZUS mnożone są przez wskaźnika waloryzacji równy średniorocznej dynamice wartości PKB za okres poprzednich pięciu lat. Wskaźnik ten zależy od inflacji i wysokości płac. Wobec tego w 2015 r. składki emerytalne będą odprowadzane bądź na rachunek w OFE, bądź na subkonto w ZUS. Docelowo wszystkie środki zgromadzone na rachunkach w OFE będą stopniowo przekazywane do ZUS.

Składki ZUS 2015 r.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK