| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Samodzielne ustalanie wysokości składek

Płatnicy składek podlegający wpisowi do rejestru REGON, zgłaszający do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych, którzy nie byli zobowiązani do przekazania formularza ZUS IWA za 3 kolejne ostatnie lata kalendarzowe (tj. 2011–2013), muszą samodzielnie ustalać stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Stopa procentowa tej składki wynosi dla nich tyle, ile stopa procentowa składki w wysokości określonej dla grupy działalności, do której dany płatnik należy. Zasadą jest, że płatnik składek bierze w tym przypadku pod uwagę grupę działalności ustaloną dla jego rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia poprzedniego roku. Od tej zasady przewidziany jest wyjątek dla płatników składek zgłaszanych w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku. Należą oni do grupy działalności ustalonej dla ich rodzaju działalności według PKD ujętego w rejestrze REGON w dniu, od którego są zgłaszani w ZUS. Dotyczy to płatników, którzy:

  • zgłaszani są w ZUS po raz pierwszy,
  • w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tzn. byli zarejestrowani w ZUS, ale w ciągu poszczególnych miesięcy poprzedniego roku nie zgłaszali ani 1 osoby do tego ubezpieczenia,
  • byli skreśleni z krajowego rejestru podmiotów gospodarki narodowej REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

Niezapłacenie składki ZUS w terminie - skutki dla przedsiębiorcy

Firma zajmująca się produkcją artykułów gospodarstwa domowego (kod działalności według PKD 2007 – 17.22.Z) na koniec ubiegłego roku zatrudniała 26 pracowników objętych ubezpieczeniem wypadkowym. Dopiero od 2013 r. ma obowiązek przekazywania do ZUS informacji ZUS IWA. Pracodawca jest zatem zobowiązany do samodzielnego ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na kolejny rok składkowy rozpoczynający się od 1 kwietnia 2014 r. Działalność firmy została zaklasyfikowana wg „PKD 2007” do działu 17 tej klasyfikacji („Produkcja papieru i wyrobów z papieru”). Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki wypadkowej stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe dla tej grupy działalności (oznaczonej kodem PKD C-17 – 7 kategoria ryzyka) wynosi 2,00%.

Firma zajmująca się produkcją odzieży została zgłoszona do ZUS jako płatnik składek w grudniu 2012 r. Przez cały 2013 r. zatrudniała 16 pracowników. Pierwszy dokument ZUS IWA przekazała w styczniu 2014 r. za 2013 r., dlatego jest zobowiązana samodzielnie ustalić stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na najbliższy rok składkowy trwający od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. Zgodnie z PKD z 2007 r. działalność prowadzona przez firmę zaklasyfikowana jest do działu 14 – „Produkcja odzieży”. Na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków, stopa procentowa tej składki dla wymienionej grupy działalności (oznaczonej kodem PKD C-14 – 3 kategoria ryzyka) wynosi 0,93%.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK