| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

Ustalenie wysokości składki wypadkowej od 1 kwietnia 2014 r.

ZUS ustali stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe tylko niektórym płatnikom. Od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. pozostali będą zobowiązani samodzielnie ustalić wysokość stopy procentowej, która będzie ich obowiązywać przez cały rok składkowy. Pierwsze składki w nowej wysokości będą opłacane za kwiecień w maju 2014 r.

Firma była zgłoszona w ZUS jako płatnik składek w okresie od 1 stycznia do 31 maja 2013 r. oraz od 1 października do 31 grudnia 2013 r. W poszczególnych miesiącach 2013 r. zgłaszała do ubezpieczenia wypadkowego następującą liczbę pracowników:

miesiąc

I

II

III

IV

V

X

XI

XII

liczba ubezpieczonych

12

12

10

10

10

11

11

11

Łączna liczba ubezpieczonych zgłoszonych przez firmę do ubezpieczenia wypadkowego we wszystkich miesiącach 2013 r. wyniosła 87. Sumę tę należy podzielić przez 8 (tj. przez liczbę miesięcy, w których firma była zarejestrowana w ZUS jako płatnik składek, i w których zgłaszała pracowników do ubezpieczenia wypadkowego). Uzyskany wynik to 10,88, który należy zaokrąglić w górę do 11.

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w danym miesiącu płatnik składek nie powinien uwzględniać osób, które:

  • nie podlegały ubezpieczeniu wypadkowemu,
  • cały miesiąc przebywały na urlopie bezpłatnym, wychowawczym,
  • pobierały zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
  • zostały powołane do odbywania zasadniczej służby wojskowej,
  • oraz osób, za które za dany miesiąc są rozliczane składki lub wykazywane świadczenia po ustaniu tytułu do ubezpieczeń społecznych.

W marcu 2013 r. ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu z 2 tytułów. W okresie od 1 do 14 marca 2013 r. z tytułu wykonywania umowy zlecenia, a w okresie od 15 do 31 marca 2013 r. z tytułu wykonywania umowy o pracę. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w marcu 2013 r. dla celów ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej na okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. płatnik składek powinien uwzględnić omawianą osobę jako 1 ubezpieczonego.

Składki ZUS od wynagrodzenia zmarłego pracownika

Odmienne zasady ustalania liczby ubezpieczonych dotyczą płatników składek zgłaszanych w ZUS w okresie od 1 stycznia danego roku do 31 marca następnego roku. W tym przypadku liczbę ubezpieczonych ustala się na podstawie liczby ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia wypadkowego w ciągu miesiąca, od którego płatnik składek został zgłoszony w ZUS. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych bierze się pod uwagę miesiąc, w którym podlega ubezpieczeniu wypadkowemu pierwszy ubezpieczony.

Firma złożyła zgłoszenie płatnika składek na formularzu ZUS ZPA od 1 lutego 2013 r. Przez pierwsze cztery miesiące zatrudniała wyłącznie osoby niepodlegające ubezpieczeniu wypadkowemu. Od 1 czerwca 2013 r. zatrudniła 4 pracowników. Liczbę ubezpieczonych dla celów ustalenia stopy procentowej składki wypadkowej na okres od 1 kwietnia 2014 r. do 31 marca 2015 r. firma powinna ustalić na podstawie liczby ubezpieczonych w ciągu miesiąca, od którego stała się płatnikiem składek na ubezpieczenie wypadkowe za pierwszego ubezpieczonego, tj. na podstawie liczby ubezpieczonych podlegających zgłoszeniu do tego ubezpieczenia w czerwcu 2013 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK