| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Wniosek o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o refundację opłacanych przez siebie składek ZUS. W tym celu należy złożyć wniosek o refundację. W jaki sposób starać się o refundację składek ZUS dla niepełnosprawnych przedsiębiorców?

Refundacja składek ZUS

Składki ZUS mogą być zrefundowane przedsiębiorcom, którzy spełniają warunki określone w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z tą ustawą Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych refunduje składki ZUS:

1) osobie niepełnosprawnej wykonującej działalność gospodarczą obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do wysokości odpowiadającej wysokości składki, której podstawą wymiaru jest kwota określona w art. 18 ust. 8 oraz w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dalej ustawy systemowej,

2) niepełnosprawnemu rolnikowi lub rolnikowi zobowiązanemu do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika, składki na ubezpieczenia społeczne rolników takie jak: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.

Bardzo ważne jest również terminowe opłacania składek w całości. Brak terminowości uniemożliwia refundację składek ZUS przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Składki ZUS 2014

Wniosek o refundację składek ZUS

Przedsiębiorca może przekazać wniosek o refundację składek ZUS w formie dokumentu elektronicznego przez teletransmisję danych, jak również w formie dokumentu pisemnego.

Wniosek taki można nieodpłatnie sporządzić w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, na podstawie danych zgromadzonych w systemie informatycznym zakładu.

W terminie 14 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę refundacji Fundusz przekazuje na rachunek bankowy wnioskodawcy kwotę refundacji składek na ubezpieczenia społeczne oraz informuje wnioskodawcę o sposobie jej ustalenia, jeżeli kwota ta różni się od kwoty wskazanej we wniosku.

Wniosek Wn-U-G – składany jest przez osoby niepełnosprawne wykonujące działalność gospodarczą,

Wniosek Wn-U-A – składany jest przez niepełnosprawnego rolnika lub rolnika zobowiązanego do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika.

Składka zdrowotna 2014

Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK