Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

Nowe druki i kody do dokumentów przekazywanych przez firmy do ZUS

Zobacz artykuły na temat:składki zus 2014zus
Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przygotować się do zmiany przepisów. Nie tylko będą musiały płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także wprowadzać nowe kody do dokumentów przekazywanych do ZUS. Do lamusa trafiają także wcześniej obowiązujące druki pozwalające na kontakt między przedsiębiorcą a organem rentowym.
Zmiany dla płatników ZUS
Zmiany dla płatników ZUS

Ale największa rewolucja dopiero przed właścicielami firm. Będą musieli bowiem płacić składki od wszystkich umów-zleceń do czasu przekroczenia w danym miesiącu płacy minimalnej. Nie wiadomo jednak, kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie, projekt ustawy nie trafił jeszcze do Sejmu.

Zmiany dla płatników

Od stycznia tego roku płatnicy składek mają obowiązek przekazywania do ZUS dokumentów na nowych formularzach. Wynika to z nowelizacji rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego... (Dz.U. z 2009 r. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Nakaz taki wynika z faktu, że w listopadzie wprowadzono zmiany do rozporządzenia w tej sprawie. Co prawda płatnicy składek mieli prawo do korzystania ze starych druków, ale możliwość taka upłynęła 31 grudnia 2013 r. A to w praktyce oznacza, że przedsiębiorcy rozliczający swoich pracowników za grudzień 2013 r. w styczniu 2014 r. muszą to zrobić na nowych formularzach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Płatnicy składek wypełniając druki, powinni zwrócić uwagę, że został uchylony załącznik ZUS RMUA. Na jego miejsce został wprowadzony druk – informacja miesięczna dla osoby ubezpieczonej i informacja roczna dla osoby ubezpieczonej. Ta zmiana powinna ułatwić firmom przekazywanie informacji zawartych w raportach miesięcznych raz na rok lub na żądanie ubezpieczonego, ale nie częściej jednak niż raz na miesiąc.

Liczba komentarzy:
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM