| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS. Podwójne karanie za brak płatności składek ZUS może zostać wkrótce zlikwidowane. Ministerstwo Pracy przedstawiło projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych i kodeksie karnym.

Nieopłacanie składek ZUS

Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r. sygn. akt. P 29/09 (Dz. U. Nr 225, poz. 1474) dotyczącego przepisów o podwójnym karaniu za ten sam czyn. 

TK orzekł o niekonstytucyjności i niezgodności z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi przepisów, na mocy których za nieopłacenie lub opłacenie w nienależytej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne lub innych składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na osobę fizyczną będącą płatnikiem tych składek, można nałożyć sankcję administracyjna w postaci opłaty dodatkowej, a także karę za wykroczenie lub karę za przestępstwo.

Celem zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych jest więc usunięcie niekonstytucyjnego mechanizmu podwójnego karania za nieopłacenie składek.

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Podwójna kara

Obecnie płatnik może zostać ukarany opłatą dodatkową oraz karą za wykroczenie lub przestępstwo. Po zmianach dodatkowa opłata, czyli kara zindywidualizowana, której wysokość wynosi od 1% do 100% nieopłaconych składek, nie będzie mogła być nałożona na płatników:

  • będących osobami fizycznymi, skazanymi prawomocnym wyrokiem w przypadku nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości,
  • w stosunku do których wszczęto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie.

Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Kodeks karny ma wejść w życie 31 maja 2012 roku.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy 2012

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK