| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Abolicja składek ZUS. Nadchodzi abolicja składkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do Sejmu trafił projekt ustawy umorzeniowej zakładającej abolicję składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają zadłużenie wobec ZUS za lata 1999-2009.

Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą złożyła grupa posłów Platformy Obywatelskiej.

Umorzenie składek ZUS

Projekt ustawy zakłada umorzenie przez ZUS składek przedsiębiorców na własne ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne i na Fundusz Pracy, odsetek za zwłokę, a także innych kosztów (m.in. egzekucyjnych). W razie uchwalenia projektu ZUS daruje długi wszystkim przedsiębiorcom, którzy podlegali obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r., a którzy nie opłacili należnych składek.

Zgodnie z założeniami projektu umorzenie będzie stanowiło pomoc publiczną.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Jakie warunki do umorzenia składek ZUS?

W celu skorzystania z umorzenia przedsiębiorcy będą musieli złożyć wniosek o umorzenie w ciągu 12 miesięcy od daty wejścia w życie ustawy. Konieczne będzie uregulowanie wszystkich pozostałych niepodlegających umorzeniu składek, odsetek za zwłokę i pozostałych powstałych kosztów (w tym opłat i kosztów egzekucyjnych) w terminie 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia.  

Warunek będzie spełniony, gdy należności nie podlegające umorzeniu zostaną rozłożone na raty i spłacone w ramach udzielonego układu ratalnego, który musi zostać zawarty w ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Spłata będzie mogła mieć charakter ratalny i odbywać się w w terminach wykraczających poza ten okres.

Polecamy: Składka wypadkowa PKD 2012

Pomysł na abolicję składek ZUS

Pomysł abolicji składek ZUS pojawił się w związku z naliczaniem przez ZUS zaległych składek dla chałupników oraz osób, które nieformalnie zawiesiły działalność gospodarczą. Pracownicy nakładczy, którzy do końca lutego 2009 roku prowadzili firmę mieli możliwość płacenia niższych składek - od przychodu z chałupnictwa, a nie z działalności. Problem pojawił się również w odniesieniu do osób, które zawiesiły prowadzenie działalności przed 20 września 2008 roku w sposób nieformalny. Po latach nieaktywności ZUS upomniał się o zaległe składki.

Po wniesieniu projektu do Sejmu rozpoczyna się jego droga legislacyjna. Projekt ustawy trafi w dalszej kolejności do właściwej komisji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK