| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Składki ZUS wzrosły już trzy razy w 2012 roku. W kwietniu kolejna podwyżka!

Od początku roku składki przedsiębiorców odprowadzane do ZUS wzrastały już trzy razy. To nie koniec. Od 1 kwietnia wyższa jest również składka wypadkowa.

Składki ZUS 2012

W 2012 roku składki ZUS wzrosły w skali roku o co najmniej 873,24 zł. Oznacza to, że miesięcznie do ZUS-u przedsiębiorca będzie przelewał o co najmniej 72,77 zł więcej niż dotychczas. Po uwzględnieniu wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne obciążenia przedsiębiorcy w 2012 roku wyniosą 975,76 zł miesięcznie od lutego (w styczniu, z uwagi na wysokość składki rentowej przed zmianą, mniej - 933,45 zł).

Polecamy: Składki ZUS 2012

Polecamy: Składka zdrowotna 2012

Składka rentowa

Od 1 lutego składka rentowa wzrosła z dotychczasowych 6 proc. do 8 proc. To podwyżka o ponad 33 proc.

Wyższa składka spowodowała wzrost wydatków ponoszonych przez pracodawców na pracowników. Każde 1500 zł brutto wynagrodzenia to 20 zł więcej odprowadzane przez przedsiębiorcę. Podwyżka to efekt ustawy z dnia 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Pracownik pokrywa składki na dotychczasowych zasadach (1,5 proc. naliczane z wynagrodzenia brutto), natomiast główne obciążenie spadło na pracodawcę - 6,5 proc. (dotychczas 4,5 proc.).

Polecamy: Zmiana składki rentowej 2012

Składka wypadkowa

1 kwietnia 2012 wzrosła też składka wypadkowa. Zmiany wynikają z projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków.

Dotychczasowa stawka składki wypadkowej zmieni się z 1,67 proc. na 1,93 proc. Zmiany dotyczyć będą przedsiębiorców, którzy zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników oraz płatników, którzy nie są zarejestrowani w systemie REGON.

Polecamy: Składka wypadkowa PKD 2012

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK