| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Jak zaliczać do kosztów wydatki na firmowy samochód osobowy?

Jak zaliczać do kosztów wydatki na firmowy samochód osobowy?

Czy wszystkie wydatki związane z firmowym samochodem osobowym mogą być kosztami podatkowymi? Niestety nie. W tym poradniku odpowiemy na pytanie, które z tych wydatków można bez problemu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Oczywiście mówimy tu o podatnikach podatku od osób fizycznych, którzy obliczają koszty. Nie dotyczy to ryczałtowców i płacących podatek w formie karty podatkowej.

Krok 1. Sprawdź, czy Twój samochód jest osobowy

39,90 zł500 pytań o VAT

Niby wszyscy to wiedzą, ale chodzi tu o definicje podatkowe.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) samochodem osobowym jest pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięć osób łącznie z kierowcą. To jest zasada.

Wyjątki są następujące (poniżej zdefiniowane pojazdy nie są uważane za samochody osobowe i nie są objęte ograniczeniami kosztowymi obowiązującymi samochody osobowe

1. pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowany na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (art. 5a pkt 19 lit. a) updof);

2. pojazd samochodowy mający więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u którego długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Zobacz: Jak nie zapłacić podatku kupując samochód firmowy?

Dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków (art. 5a pkt 19 lit. b) updof);

3. pojazd samochodowy, który ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków (art. 5a pkt 19 lit. c) updof);

4. pojazd samochodowy, który posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (art. 5a pkt 19 lit. d) updof);

5. pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5a pkt 19 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

avatar

2009-07-15 14:42 Zgłoś

Samochodu nigdy sie nie kupuje "na firmę", bo firmy jako takiej niema. Jednoosobowa działalność gospodarcza nie ma osobowościprawnej. Samochody, tudziez inne srodki trwałe kupuje się"najzwyczajniej normalnie". A osławiona rejestracja na firmę polega naprostym wpisaniu do Ewidencji Środków Trwałych. I to podatnik samdecyduje kiedy go wpisze i czy w ogóle go wpisze. Warto pamiętaćjednak o nastepującyh rzeczach. 1. W przypadku gdy pojazd jestwłasnością podatnika przez okre powyżej 6 miesięcy od daty wpisania godo EST, można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną jak dlasamochodów używanych. Wynosi ona maksyalnie 40% rocznie. Stawka dlapojazów nowych wynosi 20% rocznie. 2. Gdy pojazd nie jest własnościapodatnika przez okres dłuższy niż 6 m-cy od daty wpisania do EST,wówczas stosujemy stawkę jak dla pojazdów nowych, czyli 20% rocznie(choćby i zakupiony pojazd miał 10 lat) 3. Rzeczywiście amortyzacjaNIE JEST KOSZTEM w przypadku gdy zakupiony środek trwały byłsfinansowany przy zastosowaniu środków pomocowych (UE, PUP itp, lubzostałó zrefinansowany), w takiej części w jakiej części taka pomocmiała miejsce.

avatar

2009-06-14 22:29 Zgłoś

W takiej sytuacji lepiej poczekać, no chyba, że nie można, bo trafiłasię super okazja i trzeba brać. Jeżeli chodzi natomiast o faktury zapaliwo, to warto skorzystać z e-faktur - coraz więcej stacji benzynowychwprowadza tę usługę. Ostatnio bezobsługowe Neste...

avatar

2009-03-31 21:46 Zgłoś

Do jotka09... Serdecznie dziękuję za odpowiedź... A moje pytanko wynikało z artykułu na eGospodarka.pl: i tu cytuje: "Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, aby podatnik nie mógł naliczać amortyzacji od zakupionych środków trwałych za fundusze z UP, które służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Niestety w art. 23 ust. 45 ustawy o PIT, a zatem w katalogu wyłączeń z kosztów, znalazł się zapis, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie”. Art. 22a-22o ustawy o PIT określają zasady amortyzacji środków trwałych.... I jeszcze jedno małe pytanko czy samochód na firmę mogę zakupić już teraz / działalność rozpoczynam z dniem 20 kwietnia 2009 / czy lepiej poczekac do rozpoczęcia działalności. I czy przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych stosuje się tzw. kilometrówkę na auto czy też wystarczy wprowadzic auto w środek trwały i odliczać wszystkie koszty?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem Infor.pl »