REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

zaświadczenie VAT-2
zaświadczenie VAT-2
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia 2014 r. za sprawą nowelizacji przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług wielu podatników zostało obciążonych ograniczeniami w zakresie odliczeń VAT od samochodów użytkowanych w firmie. W przypadku pojazdów, które nie spełniają ustawowych wymogów, podatnicy mogą odliczać jedynie 50% od nabycia oraz pozostałych kosztów z nimi związanych (z pewnymi wyjątkami co do paliwa). Na pełne odliczenie podatku VAT rozwiązaniem jest zgłoszenie danego samochodu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, co niesie za sobą dodatkowe obowiązki - często bardzo trudne do wypełnienia. Pojawia się jednak pytanie, jakie zasady obowiązują podatników posiadających pojazdy z zaświadczeniem VAT-2?

Zasady odliczeń podatku VAT od samochodów

Zasadą ogólną odliczeń od samochodów poniżej 3,5 tony wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawo do pomniejszania podatku należnego tylko o 50% wartości podatku VAT naliczonego przy nabyciu pojazdu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją. Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania w dwóch przypadkach:

REKLAMA

  1. jeżeli samochody są wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej oraz
  2. pojazdy są konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Jeżeli omawiane samochody użytkowane przez podatnika w firmie spełniają jeden z powyższych warunków, wówczas uzyskuje on prawo do pełnych odliczeń podatku VAT od wszelkich wydatków poniesionych na dany pojazd (nabycie, zakup paliwa, koszty bieżącej eksploatacji). Jednak zaraz po wejściu zmian w życie wiele wątpliwości wśród podatników spowodowała kwestia zrozumienia pojęcia “samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej”. W celu wyjaśnienia zagadnienia należy odnieść się do przepisów ustawy o VAT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Samochód wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT za samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej uważa się:

  • pojazd, którego sposób użytkowania przez podatnika wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
  • pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie w ten sposób będzie nieistotne.

REKLAMA

W pierwszym przypadku podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia samochodu jako firmowy do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Co istotne, potwierdzeniem użytkowania takiego pojazdu wyłącznie w działalności jest prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT, a zasady użytkowania w działalności powinny zostać określone w specjalnie sporządzonym regulaminie. Dotyczy to pojazdów, których konstrukcja nie wyklucza ich użycia na potrzeby inne niż związane z działalnością, którymi w większości przypadków są samochody osobowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugim przypadku konieczne jest określenie, jakie wymogi konstrukcyjne spełniają pojazdy, gdyż tylko wtedy podatnicy mogą odliczać 100% podatku VAT bez prowadzenia szczegółowej i dokonywania zgłoszeń do urzędu.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Konstrukcja pojazdu umożliwiająca pełne odliczenie VAT

Do pojazdów samochodowych, których konstrukcja wyklucza ich użycie na potrzeby inne niż związane z działalnością gospodarczą (lub powoduje, że ich użycie w ten sposób będzie nieistotne), zalicza się pojazdy posiadające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

  • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (zaświadczenie VAT-1) lub
  • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków (zaświadczenie VAT-3).

REKLAMA

Dodatkowo do omawianych pojazdów zaliczyć można samochody, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zaświadczenie VAT-4) oraz pojazdy specjalne w rozumieniu art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT (m.in. koparka, ładowarka).

W przypadku pojazdów posiadających zaświadczenia VAT-1, VAT-3 oraz VAT-4 konieczne jest posiadanie dokumentów z przeprowadzonego dodatkowego badania technicznego, wydanych przez okręgową stację kontroli pojazdów, oraz odpowiedniego wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Co istotne, wspomniane badanie techniczne, które zostało przeprowadzone jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji przepisów, oraz wydane na jego podstawie zaświadczenie VAT-1 zachowują swoją ważność, zatem podatnik nie ma obowiązku przeprowadzać go ponownie. Posiadanie tego zaświadczenia kwalifikuje więc podatnika do pełnego odliczania podatku VAT od wszystkich wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem, w tym również zakupu paliwa.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie


Samochód z zaświadczeniem VAT-2 wydanym przed 1 kwietnia 2014 r.

Jak widać, w powyżej przytoczonych przepisach nie ma wzmianki o pojazdach samochodowych, które posiadają zaświadczenie VAT-2. Czy oznacza to dyskwalifikację takiego pojazdu z pełnych odliczeń w przypadku braku zgłoszenia go do urzędu i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb VAT? Niestety - tak.

Zaświadczenie VAT-2 wydane przed 1 kwietnia 2014 r. uzyskały pojazdy, które według wtedy obowiązujących przepisów posiadają więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.

W związku z powyższym podatnik użytkujący wspomniany samochód w działalności gospodarczej nie ma prawa do odliczenia 100% podatku VAT, jeżeli nie zgłosi pojazdu do urzędu skarbowego oraz nie będzie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu. Nie należy również zapominać o sporządzeniu regulaminu wykorzystywania pojazdu w firmie. 

Dodatkowe badanie techniczne samochodów firmowych

Zaświadczenie VAT-2 wydane po 1 kwietnia 2014 r.

Ustawodawca, wprowadzając nowe przepisy w odliczeniu podatku VAT od samochodów, zmienił również zasady przyznawania zaświadczeń w przypadku badań przeprowadzonych po 1 kwietnia 2014 r.

Otóż podatnik, który posiada samochód z zaświadczeniem VAT-4 (kabina kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu), zobowiązany był po nowelizacji przepisów do ponownego przeprowadzenia badania technicznego w terminie do 30 czerwca - potwierdzającego prawo do pełnych odliczeń VAT. Wówczas uzyskał nowe zaświadczenie, które obecnie jest nazywane VAT-2 (spełnienie warunków przewidzianych w art. 86a ust. 9 pkt 2). 

Jednocześnie zaświadczenie VAT-1 zostało zastąpione nazwą: VAT-1a - dla pojazdów spełniających warunki przewidziane w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a;

Natomiast zaświadczenie VAT-3 obecnie stanowi: VAT-1b - dla pojazdów spełniających warunki przewidziane w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. b.

W związku z powyższym aby stwierdzić, czy samochód z zaświadczeniem VAT-2 pozwala odliczać 100% podatku, należy zwrócić uwagę, w jakim terminie zostało wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów. W tym celu konieczne jest posiadanie dodatkowych dokumentów, na których widnieje dokładna data badania, gdyż sam wpis w dowodzie rejestracyjnym będzie niewystarczający.

Jeżeli zaświadczenie VAT-2 zostało wydane po 1 kwietnia 2014 r., wówczas podatnik ma pełne prawo do odliczeń VAT. W przeciwnym przypadku obowiązuje omówione wcześniej ograniczenie 50%, chyba że pojazd zostanie zgłoszony do urzędu oraz będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Autor: zespół wfirma.pl - księgowość online

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA