| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Międzynarodowy transport towaru – czy już wszystko o nim wiesz?

Międzynarodowy transport towaru – czy już wszystko o nim wiesz?

Na pytanie, czym jest międzynarodowy transport towaru, na myśl automatycznie przychodzi odpowiedź, że jest to przewiezienie towarów lub osób poza granice kraju. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług taka definicja jest jednak niepełna. Transport międzynarodowy ma obecnie nieco inne znacznie na gruncie podatku VAT, a także specyficzną stawkę podatku. Poznaj zasady rozliczania takiej transakcji.

Dodatkowo w ramach transportu międzynarodowego zawierają się także pośrednictwo i spedycja międzynarodowa, związane z usługami transportu towarów i osób. Natomiast – jak wskazuje pkt 4 wskazanego wcześniej przepisu – transportu towarów lub osób nie stanowi przewóz, w którym miejsce nadania i przeznaczenia znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Międzynarodowy transport towaru a stawka VAT

Art. 83 ustawy o VAT, na podstawie którego ustalono przytoczoną wcześniej definicję transportu międzynarodowego, jest katalogiem operacji gospodarczych, co do których zastosowana została stawka VAT 0%.

Zatem w przypadku transportu towarów niezwykle istotne jest ustalenie, do jakiej kategorii należy go zaliczyć, aby odpowiednio rozliczyć podatek VAT. Standardowy transport krajowy będzie wymagał od sprzedawcy standardowej stawki 23% VAT, transport na rzecz kontrahenta unijnego nie będzie natomiast podlegał opodatkowaniu VAT w kraju usługodawcy, ale – zgodnie z art. 28b ustawy – w kraju usługobiorcy. Natomiast transport międzynarodowy jest co do zasady opodatkowany w kraju sprzedawcy, ale 0% stawką VAT .

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Co istotne, międzynarodowy transport musi zostać przez podatnika szczegółowo udokumentowany – jak wskazano w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT. Znajduje się tam katalog dokumentów, które mogą stanowić dowody świadczenia opisanych wyżej usług – będą to mianowicie:

  • w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
  • w przypadku transportu towarów importowanych – dokumenty analogiczne jak w punkcie powyższym, oraz dokument wystawiony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów,
  • w przypadku transportu towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów,
  • w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Autorka: Anna Kubalka specjalista ds. księgowości wfirma.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Furtas

konsultant podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »