| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Międzynarodowy transport towaru – czy już wszystko o nim wiesz?

Międzynarodowy transport towaru – czy już wszystko o nim wiesz?

Na pytanie, czym jest międzynarodowy transport towaru, na myśl automatycznie przychodzi odpowiedź, że jest to przewiezienie towarów lub osób poza granice kraju. Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług taka definicja jest jednak niepełna. Transport międzynarodowy ma obecnie nieco inne znacznie na gruncie podatku VAT, a także specyficzną stawkę podatku. Poznaj zasady rozliczania takiej transakcji.

Dodatkowo w ramach transportu międzynarodowego zawierają się także pośrednictwo i spedycja międzynarodowa, związane z usługami transportu towarów i osób. Natomiast – jak wskazuje pkt 4 wskazanego wcześniej przepisu – transportu towarów lub osób nie stanowi przewóz, w którym miejsce nadania i przeznaczenia znajduje się na terytorium kraju, a przewóz poza terytorium kraju ma wyłącznie charakter tranzytu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Międzynarodowy transport towaru a stawka VAT

Art. 83 ustawy o VAT, na podstawie którego ustalono przytoczoną wcześniej definicję transportu międzynarodowego, jest katalogiem operacji gospodarczych, co do których zastosowana została stawka VAT 0%.

Zatem w przypadku transportu towarów niezwykle istotne jest ustalenie, do jakiej kategorii należy go zaliczyć, aby odpowiednio rozliczyć podatek VAT. Standardowy transport krajowy będzie wymagał od sprzedawcy standardowej stawki 23% VAT, transport na rzecz kontrahenta unijnego nie będzie natomiast podlegał opodatkowaniu VAT w kraju usługodawcy, ale – zgodnie z art. 28b ustawy – w kraju usługobiorcy. Natomiast transport międzynarodowy jest co do zasady opodatkowany w kraju sprzedawcy, ale 0% stawką VAT .

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Co istotne, międzynarodowy transport musi zostać przez podatnika szczegółowo udokumentowany – jak wskazano w art. 83 ust. 5 ustawy o VAT. Znajduje się tam katalog dokumentów, które mogą stanowić dowody świadczenia opisanych wyżej usług – będą to mianowicie:

  • w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora – list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),
  • w przypadku transportu towarów importowanych – dokumenty analogiczne jak w punkcie powyższym, oraz dokument wystawiony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów,
  • w przypadku transportu towarów przez eksportera - dowód wywozu towarów,
  • w przypadku transportu osób - międzynarodowy bilet lotniczy, promowy, okrętowy lub kolejowy, wystawiony przez przewoźnika na określoną trasę przewozu dla konkretnego pasażera.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Autorka: Anna Kubalka specjalista ds. księgowości wfirma.pl

Polecamy artykuły

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

transport
transport

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK