| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Przedsiębiorca też musi odśnieżać chodnik

Obowiązek odśnieżania chodników, czy usuwania sopli z dachów spoczywa na przedsiębiorcach tak samo jak na właścicielach posesji prywatnych. Niedopełnienie obowiązku, poza mandatem, może również skutkować obowiązkiem wypłacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wyniku tego zaniechania.

Co należy odśnieżyć?

Właściciele posesji, przy której znajduje się chodnik są, bowiem odpowiedzialni za ich utrzymanie w należytym porządku, a zatem nieusunięcie śniegu oraz lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż ich nieruchomości. Takie same obowiązki spoczywają również na współwłaścicielach, użytkownikach wieczystych, osobach posiadających nieruchomość w zarządzie oraz na innych podmiotach, które daną nieruchomością władają, a także na tzw. podmiotach profesjonalnych, którym w drodze umowy powierzono odśnieżanie. Warto przy tym wskazać, iż właściciel nieruchomości nie ma obowiązku odśnieżania chodnika, gdy jest on oddzielony od nieruchomości, np. pasem zieleni, wówczas obowiązek usuwania śniegu ciąży na gminie.

Jeżeli natomiast do wypadku dojdzie na drodze publicznej to wówczas roszczenie trzeba kierować do jej zarządcy. I tak, jeżeli jest to droga miejska to do utrzymania porządku, czyli w tej sytuacji do odśnieżania i posypywania jej powierzchni piaskiem zobowiązane są władze miasta. Natomiast, gdy do wypadku dojdzie na drodze powiatowej, to w tym momencie odpowiedzialne są za to władze powiatowe.

Zobacz: Jak zaliczyć do kosztów wstępną opłatę leasingową?

Nieusunięty śnieg, czy lód może być także przyczyną uszkodzeń samochodu. W przypadku, gdy jest to parking miejski, powiatowy czy ogólnie dostępny np. pod sklepem, o odszkodowanie należy ubiegać u jego zarządcy na drodze cywilnej. Jeżeli zaś, do uszkodzenia dojdzie na parkingu prywatnym, płatnym, to wówczas możemy domagać się odszkodowania za nienależyte wykonanie umowy.

Przy niektórych sklepach pojawiły się zimą kartki z napisem: Uwaga! Ślisko!

Jak się okazuje, takie ostrzeżenia wcale nie zwalniają właścicieli od odpowiedzialności sklepów za wypadek. Służą jedynie temu by dana osoba dochowała szczególnej ostrożności w poruszaniu się, bo może dojść do wypadku. Jeżeli do wypadku dojdzie, właściciel jest obowiązany do wypłaty odszkodowania, bez względu na postawione wcześniej tablice z odpowiednim ostrzeżeniem. Taka tablica może być pewnym zabezpieczeniem, ale tylko w przypadku, kiedy dana osoba widząc takie ostrzeżenie, wbiega na schody nie zachowując przy tym ostrożności.

Właściciel nieruchomości może uchylić się od odpowiedzialności, gdy wykaże ze wywiązał się ze swoich obowiązków, nawet wtedy, gdy nie zapewnił odśnieżania w czasie trwających opadów lub gdy powierzył wykonywanie tego obowiązku osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, do którego zakresu działalności zawodowej należy wykonywanie takich czynności.

Zasady odpowiedzialności

Odpowiedzialność właściciela posesji jest oparta na zasadzie winy, tym samym, aby uzyskać odszkodowanie, należy mu taka winę udowodnić. Innymi słowy, poszkodowany musi udowodnić że na chodniku czy drodze doszło do wypadku przez nieodśnieżanie. Musimy mieć też świadków, którzy potwierdzą, że do wypadku doszło na tej właśnie posesji. Konieczne będzie też zaświadczenie lekarskie. Wniosek o odszkodowanie powinien zawierać dokładny opis okoliczności zdarzenia. 

Pismo kierujemy do właściciela budynku, a gdy ten nie chce wypłacić odszkodowania za wypadek, pozostaje nam skierowanie sprawy do sądu cywilnego. Jeśli właściciel budynku wynajął zarządcę, do którego obowiązków jest utrzymanie czystości, to należy pozwać zarządcę. W sytuacji, kiedy niejasny jest zakres obowiązków to sądu pozywa się obu. 

Polecamy: mojafirma.infor.pl/odszkodowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK