| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Branża ubezpieczeniowa odporna na kryzys

Branża ubezpieczeniowa odporna na kryzys

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport o stanie sektora ubezpieczeniowego po I półroczu 2009 roku. Jak wypadły ubezpieczenia komunikacyjne i czy w nowym roku możemy spodziewać się podwyżek AC i OC?

W okresie I półrocza 2009 roku składka przypisana brutto zakładów ubezpieczeń osobowych i majątkowych, osiągnęła wartość 10,91 mld zł. Oznacza to wzrost o 5,21 proc., czyli o 0,54 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku. Natomiast sytuacja ubezpieczeń z grupy 3 (ubezpieczenia auto-casco komunikacyjne) w I półroczu 2009 r. zakończyła się spadkiem wartości składki o 7,35 proc., co daje 0,20 mld zł mniej w porównaniu z odpowiednim okresem roku 2008.

Jak podaje KNF, do tego wyniku mógł przyczynić się wzrost konkurencji, systematyczny spadek sprzedaży nowych aut, jak również spadek importu pojazdów używanych, a także wprowadzenie do oferty ubezpieczeń AC z ograniczonym zakresem ochrony ubezpieczeniowej (minicasco). Z kolei w grupie 10 (ubezpieczenia OC komunikacyjne), w I półroczu 2009 roku zakłady zebrały o 4,72 proc. (0,17 mld zł) więcej składki przypisanej brutto w stosunku do I półrocza 2008 roku.

Polski rynek ubezpieczeń pod względem obowiązujących regulacji prawnych nie odbiega od innych rynków europejskich. Także oferta produktów zaspokaja potrzeby konsumentów.

Zobacz: Przedsiębiorco, ubezpieczając majątek zadeklaruj jego pełną wartość

-Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Polskie społeczeństwo jest jednak uboższe niż w innych krajach UE. Dlatego podstawowe parametry rozwoju - przypis składki ubezpieczeniowej na głowę mieszkańca czy udział składki ubezpieczeniowej w PKB - jeszcze odbiegają od średniej w krajach starej „piętnastki” - mówi Artur Zych, dyrektor handlowy BIK Brokers, brokera ubezpieczeń komunikacyjncyh.

Czy wyniki branży w 2009 roku będą krokiem w stronę unijnej „piętnastki” czy zapowiedzią podwyżki cen ubezpieczeń?

- Specyfika rynku ubezpieczeniowego pozwala przypuszczać, że wzrost tego sektora zostanie zachowany, choć w związku ze spadkiem sprzedaży nowych aut, możliwe jest zmniejszenie jego dynamiki. Wpływ sytuacji na światowych rynkach finansowych na kondycję polskich ubezpieczycieli jest mocno ograniczony. Kryzys wyzwala w konsumentach naturalną skłonność do poszukiwania rozwiązań finansowych gwarantujących bezpieczeństwo.

Dlatego na chwilę obecną, uważam, że możemy spodziewać się rosnącej skłonności do ubezpieczania się Polaków w zakresie AC. Dopóki nie poznamy wyników branży ubezpieczeniowej za 2009 rok, trudno będzie o jednoznaczne prognozy dotyczące cen ubezpieczeń.

Zobacz: Na czym polega ochrona własności?

Jednak według naszej oceny, wysokość składek w ubezpieczeniu autocasco w roku 2010, powinna pozostać stabilna. Jeżeli chodzi o składki OC uważam, że z uwagi na konieczność dostosowania limitów sum gwarancyjnych do poziomu pozostałych państw członków Unii Europejskiej, stawki te będą stopniowo rosły - ocenia Artur Zych, dyrektor handlowy BIK Brokers.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Polski rynek ubezpieczeń pod względem obowiązujących regulacji prawnych nie odbiega od innych rynków europejskich.
Polski rynek ubezpieczeń pod względem obowiązujących regulacji prawnych nie odbiega od innych rynków europejskich.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK