| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Jakie są zalety posiadania CB radia przez firmę transportową?

Jakie są zalety posiadania CB radia przez firmę transportową?

Posiadanie CB radia nie wymaga uzyskania specjalnego pozwolenia, a jego posiadanie przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej może okazać się uzasadnionym kosztem. Taka sytuacja oznacza, że CB radio może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Kiedy CB radio może być kosztem firmy?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym, za koszt podatkowy może zostać uznany taki wydatek, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Zatem w przypadku prowadzenia określonej działalności gospodarczej wykazanie, że wydatki na CB radio zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu okazuje się całkiem uzasadnione. Z pewnością nie będą mieć problemu z wykazaniem takiego związku przedsiębiorcy prowadzący działalność związaną z przewozami samochodowymi jak i transportowymi, firmy kurierskie i przewozowe oraz taksówkarze.

Na czym może polegać wykorzystanie w firmie CB radia?

CB radio służy kierowcom przede wszystkim do porozumiewania się z innymi kierowcami, może także okazać się skutecznym narzędziem komunikacji z odbiorcami towarów. W firmach zajmujących się przewozem osób czy rzeczy informacje pozyskane za pomocą CB radia mogą okazać się przydane w celu ustalenia adresów miejsca doręczenia przesyłki czy też pozyskania informacji o utrudnieniach drogowych – a te z kolei informacje bezpośrednio mogą wpływać na osiągane przez przedsiębiorcę przychody.

Dowiedz się także: Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Jakie znaczenie przy wliczaniu koszty ma wartość zakupionego CB radia?

Sposób rozliczenia środków wydanych na zakup CB radia zależy od dwóch czynników: przewidywanego okresu użytkowania oraz wartości początkowej sprzętu. 

Polecamy serwis Leasing

Zapewne w większości przypadków wydatek firmy na CB radio nie będzie przekraczał kwoty 3 500 zł, a z kolei kwota ta determinuje sposób zaliczania tego wydatku w koszty. Jeżeli zatem wartość CB radia w dniu jego przyjęcia do użytkowania nie przekracza kwoty 3 500 zł. – przedsiębiorca wydatki poniesione na zakup tego urządzenia zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. W takim przypadku nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

CB radio służy kierowcom przede wszystkim do porozumiewania się z innymi kierowcami, może także okazać się skutecznym narzędziem komunikacji z odbiorcami towarów.
CB radio służy kierowcom przede wszystkim do porozumiewania się z innymi kierowcami, może także okazać się skutecznym narzędziem komunikacji z odbiorcami towarów.

Pakiet żółtych książek - Podatki 2018171.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK