| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki

Określenie właściwej delegatury UOKiK - wskazówki

Określenie właściwości delegatur tylko z pozoru wydaje się łatwe. Oczywiście nie ma problemu, jeśli sprawa i przedsiębiorcy pochodzą z jednego województwa. Jednak co w sytuacji, gdy sprawę można zakwalifikować do kilku delegatur?

Należy pamiętać, że w interesie przedsiębiorcy jest prawidłowe określenie delegatury Urzędu. Możliwe jest co prawda złożenie pisma do centrali w Warszawie, jednak takie rozwiązanie prowadzi do niepotrzebnego przedłużania się sprawy i dłuższego czekania na rozstrzygnięcie. 

Przeczytaj też: Jak określić właściwość delegatury UOKiK

Nie ma wątpliwości, że jeśli wnioskodawca i przedsiębiorca pochodzą z tego samego województwa lub województw, należących do właściwości jednej delegatury – dla sprawy właściwa będzie właśnie ta delegatura. 

Jeśli zaś strony pochodzą z województw, należących do właściwości dwóch różnych delegatur – dokumenty należy złożyć do delegatury, która jest właściwa dla przedsiębiorcy „oskarżanego” o nadużywanie pozycji dominującej lub zawieranie porozumień ograniczających konkurencję. 

Przedsiębiorca A, mający siedzibę na terytorium województwa łódzkiego postanowił poinformować UOKiK o zmowie cenowej, jaką zawarli przedsiębiorcy B i C, działający na rynku województwa wielkopolskiego. W tym przypadku przedsiębiorca A powinien złożyć zawiadomienie do delegatury w Poznaniu. 

Jednak kartele są umowami między dwoma lub więcej przedsiębiorcami. Co w sytuacji, gdy zmowa dotyczy trzech przedsiębiorców, z których każdy ma siedzibę w województwie właściwym dla innej delegatury? Wówczas sprawę należy skierować do centrali w Warszawie i Prezes Urzędu, po zapoznaniu się z dowodami w sprawie, zdecyduje która delegatura będzie właściwa dla rozstrzygnięcia. 

Doszło do zmowy między przedsiębiorcami, mającymi siedzibę w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i lubelskim. Delegaturami, które mogłyby być właściwe są placówki w Warszawie, Lublinie i Łodzi. Jeśli sprawa zostanie skierowana do którejkolwiek tych delegatur, akta zostaną przesłane do centrali, a tam Prezes UOKiK wskaże właściwą delegaturę. Przy podejmowaniu decyzji Prezes bierze pod uwagę m. in. to, gdzie kartel wywołał najpoważniejsze skutki, gdzie nastąpiło największe zagrożenie konkurencji, a także jakie były cele porozumienia itp. 

Sprawę należy zgłosić do centrali także w sytuacji, gdy „oskarżany” przedsiębiorca jest monopolistą, a jego czyn wywiera wpływ na całym terytorium Polski. Analogiczna zasada dotyczy koncentracji, które wywołują zagrożenie na krajowym rynku. 

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK