REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów – przykłady

Martyna Wosion
Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów – przykłady
Naruszanie zbiorowych interesów konsumentów – przykłady
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci są grupą szczególnie chronioną w polskim porządku prawnym. Są uważani za stronę słabszą i niezorientowaną w praktykach handlowych. Właśnie z tego względu naruszanie zbiorowych interesów konsumentów znalazło się w katalogu najbardziej nieuczciwych zachowań konkurentów.

Przegląd najpopularniejszych i najciekawszych orzeczeń UOKiK, dotyczących naruszania zbiorowych interesów konsumentów jest bardzo pomocny w analizie własnych praktyk. 

REKLAMA

Przeczytaj też: Jak wygląda naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

  •  Lokalny operator telefoniczny, działający w woj. podlaskim uzależniał możliwość podłączenia stałego łącza internetowego od podpisania umowy o usługi telefoniczne. Takie praktyki są sprzeczne i z ustawą o ochronie konkurencji i konsumenta (żądanie transakcji wiązanych), jak i z Prawem Telekomunikacyjnym. Dodatkowo niewątpliwie godziło to w interesy dużej grupy ludzi, którzy zainteresowani byli usługami dostawcy (nr decyzji RWA-61-6/07/JR);
  •  Zaniechanie obowiązku informacyjnego przez jeden z ogólnopolskich banków kosztował go ponad 75.000 zł. W reklamie, oferującej bezpłatną e-lokatę nie wspomniano o prowizji w przypadku nieutrzymania w określonym okresie minimalnego salda (nr decyzji: RWR 61-23/09/ZK);
  •  Za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów został uznany także zapis w regulaminie jednej z firm, który stanowił, że prawo odstąpienia od umowy nie obowiązuje wówczas, gdy rzecz dotknięta jest uszkodzeniami mechanicznymi pochodzenia zewnętrznego. UOKiK ocenił ponadto, że spółka nie przestrzega przepisów ustawy o odpowiedzialności za produkt niebezpieczny oraz o ochronie niektórych praw konsumentów (decyzja nr RKT – 61 – 25/09/AD);
  •  Praktyką taką jest również brak jednoznacznego określania wysokości czesnego w prywatnych szkołach wyższych. Na białostocką szkołę kosmetyczną została nałożona kara pieniężna opiewająca na kwotę ponad 16. 000 zł (decyzja nr RLU – 61 – 12/10/EW).

Polecamy serwis: Zakładam firmę

Po analizie powyższych orzeczeń można wysnuć kilka wniosków. Przede wszystkim duża część decyzji dotyczących naruszania zbiorowych interesów konsumentów porusza kwestię stosowania niedozwolonych wzorców umownych i naruszania obowiązku informacyjnego przez przedsiębiorcę. Jednakże nie należy być zbyt lekceważącym w stosunku do reszty porządku prawnego. Naruszenie każdego przepisu, począwszy od ustaw ogólnie regulujących działalność gospodarczą, poprzez przepisy określające prawa konsumentów, aż po akty prawne, które w sposób konkretny kształtują specyficzne gałęzie gospodarcze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA