| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Jakie kompetencje ma Prezes UOKiK

Jakie kompetencje ma Prezes UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów. Jest to urząd stworzony głównie z myślą o konsumentach i mniejszych przedsiębiorcach.

Nadzór nad działalnością Prezesa Urzędu sprawuje premier. Prezes (podobnie jak wiceprezesi UOKiK) wyłaniany jest drogą otwartego konkursu, a kandydat musi spełnić szereg warunków (m. in. wykształcenie wyższe prawnicze, odpowiedni staż pracy, wiedza, pełnia praw publicznych, obywatelstwo itp.). Urząd ten nie ma żadnego określonego czasu kadencji, co oznacza, że jest to stanowisko w pełni zależne od decyzji premiera. 

Przeczytaj również: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Najważniejszym obowiązkiem Prezesa UOKiK jest prowadzenie postępowań w sprawach konkurencji, a zatem antymonopolowego, w sprawach o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów, porozumień ograniczających konkurencję i nadużywania pozycji dominującej. To właśnie Prezes urzędu wydaje wszelkie decyzje w tych sprawach. Można zatem posunąć się do stwierdzenia, że Prezes stoi na straży konkurencji i czuwa, by te warunki nie zostały pogwałcone.

Ponadto do zakresu działania Prezesa Urzędu należy między innymi:

  • sprawowanie kontroli przestrzegania przez przedsiębiorców przepisów ustawy;
  • prowadzenie badań stanu koncentracji gospodarki oraz zachowań rynkowych przedsiębiorców;
  • przygotowywanie projektów rządowych programów rozwoju konkurencji oraz projektów rządowej polityki konsumenckiej;współpraca z krajowymi i międzynarodowymi organami i organizacjami, do których zakresu działania należy ochrona konkurencji i konsumentów;
  •  opracowywanie i przedkładanie Radzie Ministrów projektów aktów prawnych dotyczących ochrony konkurencji i konsumentów;
  •  opracowywanie i wydawanie publikacji oraz programów edukacyjnych popularyzujących wiedzę o ochronie konkurencji i konsumentów.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

 Oczywiście Prezes Urzędu jest zobowiązany do przestrzegania nie tylko prawa krajowego, ale także unijnego. W związku z tym realizuje zobowiązania międzynarodowe w zakresie współpracy i wymiany informacji w sprawach ochrony konkurencji i konsumentów oraz pomocy publicznej;

W wymiarze lokalnym Prezes Urzędu współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, z powiatowymi rzecznikami praw konsumenta oraz wszelkimi innymi urzędami i centrami w zakresie niezbędnym do wykonywaniu ich obowiązków ustawowych.

Ponadto Prezes Urzędu wydaje dziennik Urzędowy UOKiK, w którym publikowane są decyzje i postanowienia Prezesa, orzeczenia sądów, zajmujących się sprawami konkurencji i konsumentów, a także różnego rodzaju komunikaty, ogłoszenia, wyjaśnienia, czy interpretacje.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK